logo yeni

KAMU DENETÇİLİĞİNE BAŞVURULAR NEDEN DÜŞTÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftis4İdarenin yaptığı iş ve eylemlerin denetlenerek, mağduriyetlerin önlenmesi, kişilerin yargı sürecine başvurmadan haklarını alabilmesi amacıyla kurulan Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurular ilk haftaya göre düştü.

29/03/2013 tarihinde başvuruları kabul etmeye başlayan Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuruların beklenen rakamların oldukça altında kaldığını görmekteyiz.

Başvurular neden düşük?

İstatistiklere göre Kuruma yapılan başvurular ilk haftaya göre neredeyse üçte bir oranında azalmış durumda. Kurumun başvuruları kabul etmeye başlamasından bu yana geçen 2 aylık süre içinde bu başvuruları nasıl neticelendirdiğine dair henüz net bir açıklama yapmamış olmasının bunda etkiliği olduğu düşünülüyor.

Kurum işlevsiz mi doğdu?

Kamuoyuna da yansıdığı şekliyle, 6328 sayılı Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu ile idareler üzerinde zorlayıcı bir yetkiye sahip olmayan ve kararları tavsiye niteliği taşıyan Kurumun ne kadar etkili bir şekilde denetim işlevi yerine getirebileceği tartışma konusu olmuştu.

Ayrıca yine geçtiğimiz günlerde TBMM verilen soru önergesinde de, Kurumun valiliklerde kurulan insan hakları komisyonları gibi işlevsiz hale düşmesi ihtimalinden bahsedilmişti.

Başvuruların başladığı ilk hafta ve son hafta itibariyle başvuru sayıları:

Başvuru Şekli

29/03/2013 – 05/04/2013 haftası başvuru sayıları

18/05/2013 – 24/05/2013 haftası başvuru sayıları

Faks

51

6

Elden

47

16

Posta

136

45

E-başvuru

189

68

E-posta

105

9

TOPLAM

528

144

 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

 memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.