logo yeni

RÜŞVET VERENİN DE ALANIN DA GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAYIZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

rusvet2Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye Gazetesine yazdığı makale ile gümrük çalışanlarına seslendi.

Yazıcı Gümrük çalışanlarına “Sizler ülkemizin gümrük idareleri için taze kan, yeni bir enerjisiniz. Hepinizin gittiğiniz yerlere bu enerjiyi taşımanızı istiyorum. Gümrük idarelerinde çalışmak sıradan bir devlet memurluğu değildir. 400 milyar dolara yaklaşan dış ticaretimiz, Gümrük kapılarımızda yapılmakta; Bunlarla ilgili tüm işlemler ve süreçler, Bakanlığımızca takip edilmektedir.” derken,   gümrüklerden giren ve çıkan her eşyanın, her aracın ve her yolcunun ekonomimiz için önem taşıdığını belirterek, gümrük memurlarının da yaptıkları her işin önemli olduğuna dikkat çekti.

Bakan Yazıcı, memurları, “Hizmet verdiğiniz kişiler, sizin yanınızdan memnuniyetle ayrılsın. Vatandaşı dinleyin. Bürokratik sorunu varsa çözün. Bunu, kanunlar ve etik kurallar çerçevesinde çözeceksiniz.” şeklinde uyarırken, vatandaşın her maddeyi bilemeyeceğini, bu anlamda memurların vatandaşa rehber olmasını istedi.

Yazıcı, memurların mevzuata hâkim olarak, ben bilmem başkası yapsın dememeleri gerektiğini, kaçakçılara, yasa dışı ticaret yapmak isteyenlere göz açtırmayacak olanların yine memurlar olduğunu, memurların iş hayatında farklı tekliflerle karşılaşsa bile bunlara meyletmemesi gerektiğini belirterek, “Çok açık biçimde ifade ediyorum: Rüşvet verenin de, alanın da bu tür işlere göz yumanın da, gözünün yaşına bakmayız. Yaptığınız her işlemde tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Hediyeler konusunda da çok dikkatli olmanızı istiyorum. Herhangi bir korku veya tereddütle sakın göz yummayın. Bu konularda çok net ve çok sertiz. Sakın ola ki böyle bir şeyin faili olarak karşıma gelmeyin.” dedi.

Memurların aldıkları eğitimin, anne-babalarının ve bu milletin verdiği emeklerin hakkını vermesi gerektiğini de vurgulayan Yazıcı, “Bazı yerlere atanan kamu görevlileri daha oraya adımlarını atar atmaz geri dönmenin çarelerini aramaya başladılar. İnanın o kamu görevlileri geri dönmek için sarf ettikleri enerjiyi atandıkları yerlerde hizmet için sarf etseydi, çok önemli başarılar kazanmış olurlardı.

Bazı kamu görevlileri, atandıkları yerde, kelimenin tam anlamıyla, etliye-sütlüye dokunmadan, idare-i maslahatla, hiçbir risk almadan, hiçbir konuda elini taşın altına koymadan görev süresini tamamlamayı bir başarı addediyor. Risklerden korkup çözümler uygulamıyor.” dedi.

turkiye

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.