logo yeni

ASTSUBAYLARIN SORUNLARINA ÇARE ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

astsubay1Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan yaklaşık 100 bin Astsubayın ekonomik ve sosyal sorunlarının tespit edilerek, çözümü için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi. 

Milletvekili M.Serdar SOYDAN ve Milletvekili arkadaşları tarafından verilen Meclis Araştırması önergesinin gerekçesinde şu hususlar da yer aldı: 

-Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli kısımlarında görev yapan 47 Astsubay, son üç yıl içerisinde çeşitli sorunlardan dolayı intihar etmiştir.

-Astsubayların kurum içerisindeki ekonomik, sosyal ve kuruma aidiyet sorunları her geçen gün artmaktadır.

-Daha önce maaşı TSK içinde bir yarbaya eşit olan kıdemli başçavuşlar, subaylara yönelik yapılan ancak astsubaylara yansıtılmayan düzenlemeler nedeniyle şu anda ancak yüzbaşı rütbesindeki subay kadar maaş alabilmektedirler. 

-Astsubaylar, yarbay ve üst rütbeli personele hem çalışırken hem de emeklilik durumlarında maaşları ile birlikte ödenen makam, temsil ve görev tazminatından yararlanamamaktadır.

-Kurum içerisinde ast-üst arasındaki keyfi ceza uygulamaları çalışanları huzursuz etmektedir.

-TSK içindeki subay ve astsubaylara sağlanan sosyal imkânlar arasındaki büyük uçurum, astsubayları rahatsız etmektedir.

-Özellikle sağlık kuruluşu, orduevi, kamp ve sosyal tesislerde uygulanan ayrıcalıklar ve farklılıklar kurum içerisinde kaynaşma ve dayanışma yerine ayrışmalara ve farklılaşmalara neden olmaktadır.

Öte yandan, Meclis Araştırma açılmasına ilişkin önergede, özlük ve sosyal hakları bakımından Türk Silahlı Kuvvetleri personeli arasında yaratılmış olan farkların yeniden gözden geçirilmesinin ve  adaletsizliklerin giderilmesinin önemli olduğu belirtilerek, TSK bünyesinde görev yapan yaklaşık 100 bin Astsubayın ekonomik ve sosyal sorunlarının tespit edilmesi ve sorunların çözümü için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi istendi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.