logo yeni

YOLSUZLUK BAŞVURUSUNDA BULUNMAK KAÇ LİRA?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

rusvetKamu İhale Kurumuna bir ihalede yolsuzluk olduğu başvurusunda bulunmak için 5.000 TL. para yatırmak gerektiği iddialarına Kurum tarafından cevap verildi.  

Yolsuzluk araştırması yapılmıyor

Kamu İhale Kurumu, yaptığı incelemelerde, ihale işlemlerinin 4734 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun olup olmadığının incelendiğini, dosya üzerinden yapılan bu incelemelerde yolsuzluk tespitinin söz konusu olmadığı belirtti. İhaleye fesat karıştırma suçlarının Cumhuriyet Savcılarınca araştırıldığını ve konuyla ilgili olarak haklarında kamu davası açılanların sicil kaydının tutulduğu ifade edildi.

Bununla birlikte, ihalelere ve Kuruma yapılan itirazen şikayet başvurularına ilişkin bilgilerin Kurumun resmi internet sayfası olan www.ihale.gov.tr sitesinde kamuoyu tarafından ulaşılabilir halde olduğu ve Kurumun yayınlamış olduğu istatistiklerin de aynı sitede bulunan istatistikler linki aracılığıyla kamuoyuna sunulduğu belirtildi.

Başvurular 1.336 TL’ den başlıyor

Ayrıca Kurumun yazısında, şikayet başvurularında alınacak başvuru bedellerinin Kurumun gelirleri arasında sayıldığı ve bu bedellerin ihalenin niteliğine ve yaklaşık maliyete göre belirlendiği, 2013 yılı için güncellenen başvuru bedellerinin en düşük 1.336,00 TL, en yüksek 5.354,00 TL olduğuna da yer verildi.

Amaç kötü niyetli başvurulara engel olmak

Yüksek başvuru bedellerine ilişkin düzenlemenin, Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesi’ne götürüldüğü ve mahkemenin Anayasaya aykırılık taşımadığına hükmettiği de belirtilerek, düzenlemenin amacının kötü niyetle, ihale sürecinin uzamasına sebebiyet vermek suretiyle kamu hizmeti sunan idarelerin ihtiyaçlarını karşılamalarını engellemeye ya da geciktirmeye matuf başvuruların önüne geçilmesi ve iyi niyetle hakkını arayan gerçek veya tüzel kişilere imkan tanınması olduğu belirtildi.

Avrupa Birliğinde uygulama

Ayrıca, Avrupa Birliği ülkelerinde ihalelere karşı yapılacak başvurularda alınacak bedele ilişkin hususların üye ülkelerin takdirine bırakıldığı, bu konuda ülkelerin farklı uygulamalar geliştirdiği belirtilerek, Almanya’da en düşük tutar 2.500 € (5.850 TL), en yüksek tutar ise 50.000 €‘ (117.000 TL) olarak belirlendiği de ifade edildi.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.