logo yeni

KADRO SÖZLERİ NE ZAMAN TUTULACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadro2Başbakan ve bakanların umut tacirliği yaptığını, sürekli sözler verdiklerini, ancak verilen sözlerin bir türlü yerine getirilmediğini ve medyaya servis edilen müjde haberleri ile umutlanan çalışanların devamlı hayal kırıklığına uğratıldığını söyleyen Konya Milletvekili Mustafa KALAYCI, verilen sözlerin ne zaman tutulacağını sordu.

Milletvekili KALAYCI’nın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı hakkında TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya ilişkin Basın Açıklaması yapıldı.

Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan sözleşmelilerin, 4/C’lilerin, işçilerin, taşeron işçilerin, geçici ve mevsimlik işçilerin mutlaka kadroya atanması gerektiğini belirten KALAYCI, polislerin özlük hakları, muhtar maaşlarının iyileştirilmesi, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere verilen sözlerin ne zaman tutulacağını da sordu.

BASIN AÇIKLAMASI METNİ        

AKP HÜKÜMETİ, MÜSLÜMANA GAVUR EZİYETİ YAPIYOR

Çalışma hayatıyla ilgili acil çözüm bekleyen birçok sorun bulunmaktadır. Bu sorunların çözümü yönünde Başbakan ve bakanlar tarafından aylar önce, hatta yıllar önce sözü verilen düzenlemeler maalesef bu tasarıda da yer almamıştır.

İki yıl önce başta belediyeler ve il özel idarelerinde çalışanlar olmak üzere sözleşmelilere kadro sözü veren Sayın Başbakan değil miydi? Sözleşmelilere kadro çalışması yapıldığını açıklayan, aylar önce önümüzdeki Bakanlar Kuruluna geliyor diyen Çalışma Bakanı değil miydi? Sayın Bakan ne oldu da hala kadro kanununu getirmiyorsunuz?

Yüksek okul mezunu olan ve bürolarda çalışan işçi ve geçici işçiler kadro beklemekte, sulama birliklerinde mağdur edilen çalışanlar kadro beklemektedir. 

AKP Hükümeti hakla, hukukla ve insafla bağdaşmayan 4/C uygulamasında inat etmekte, zulüm uygulamaktan adeta keyif almaktadır. Aldıkları yetersiz ücret ile ayakta durmaya çalışan 4/C’liler üvey evlat muamelesi görmektedir.

4/C mağdurlarına kadro sözü verenler siz değil misiniz, 4/C’lilere aile yardımı verileceğini söyleyen Sayın Hayati Yazıcı değil miydi?

Sayın Bakan, sözleşmelileri, 4/C mağdurlarını ve işçileri kadrolara alacak düzenlemeye neden getirmiyorsunuz? Bu çalışanlar daha ne kadar bekleyecek?

 “Taşeron işçileri köle gibi. Bu kabul edilemez.” diyerek aylar önce iyileştirme için çalışma başlatıldığını söyleyen Çalışma Bakanı değil miydi?

AKP Hükümeti, bu soruna bir türlü çözüm getirmediği gibi ortaçağ zihniyetini andıran taşeronlaşmayı daha da artırmış, kamunun her alanına sokmuştur. Taşeron işçileri insanca çalışma koşullarından uzak, iş güvencesi olmadan, sendikasız, izin hakkı ve fazla mesai verilmeden köle gibi çalıştırılmaktadır.

Tam 6 yıl önce kadroya geçemeyen geçici ve mevsimlik işçilerin durumuna üzülen ‘Bu  işçi kardeşlerimizin sorununu çözmek inşallah yine bizlere nasip olur’ diyen Sayın Başbakan değil miydi?  On binlerce işçi devletin asli ve sürekli işlerini yapmalarına rağmen, yılın belli dönemlerinde işten çıkarılmaktadır.

Sayın Bakan, geçici ve mevsimlik işçilerin sorununu ne zaman çözeceksiniz?     

Devletin asli ve sürekli hizmetlerinde çalıştırılan sözleşmeliler, 4/C’liler, işçiler, taşeron işçileri, geçici ve mevsimlik işçiler mutlaka kadrolara atanmalıdır. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılmamalıdır.

Yıllardır Muhtar maaşlarının iyileştirileceği sözünü veren AKP Hükümetlerinin tüm içişleri bakanları, “Ben de emekli olursam herhalde bir köyde muhtarlığa aday olabilirim.” diyerek umut veren Sayın Bülent Arınç değil miydi?

2007 seçimlerinden bir hafta önce 15 Temmuz 2007 tarihinde bir televizyonda yaptığı açıklamada, seçimden sonra ilk masaya yatırılacak konunun "Polislerin Özlük Hakları" olduğunu söyleyen Sayın Başbakan değil miydi?

Geçtiğimiz aylarda, şehit yakınları ve gazilerimizle 65 yaşın üzerindeki yaşlılarımız ve engellilerimiz için müjdeler veren, maaş artışı, istihdam hakkı, faizsiz konut kredisi, su ve elektrik ücretlerinde indirim, toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma, demiryolları ve deniz yollarında ücretsiz seyahat, oğlu askerde olan muhtaç ailelere yardım gibi konularda yeni imkanların sözünü veren sayın Başbakan değil miydi?

Bunları ne zaman yapacaksınız?

Başbakan ve bakanlar umut tacirliği yapmakta, sürekli sözler vermekte, ancak verilen sözler bir türlü yerine getirilmemektedir. Medyaya servis edilen müjde haberleri ile umutlanan çalışanlar devamlı hayal kırıklığına uğratılmaktadır.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.