logo yeni

ÖZEL GÜVENLİKÇİLER DE SENDİKA İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ozel guvenlikİnsanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan “güvenlik ihtiyacı”; yere, zamana ve koşullara göre sürekli değişmektedir. Bu değişim beklentilere de yansımakta ve beklentiler de artmaktadır. Günümüzde “Özel Güvenlik” işsizlere iş umudu olurken; işverenler için de dev bir istihdam alanı olmuştur.

Sayıları hızla arttı

Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre; ülkemizde “Özel Güvenlik” faaliyeti için izin verilen Şirket sayısı 1.330, “Özel Güvenlik Eğitimi” verilen kurum sayısı 725, kendi güvenliğini sağlamak üzere özel güvenlik izni alan yer sayısı 51.118, sertifika alan “Özel Güvenlik Görevlisi” sayısı 757.397, “Özel Güvenlik Kimliği” alan görevli sayısı 469.784, mevcut “Özel Güvenlik Görevlisi” sayısı  177.246’dır. Yine Emniyet Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre; Özel Güvenlik Görevlisi olmak üzere sınava giren kişi sayısı 1.115.389, sınavda başarılı olan kişi sayısı 780.955’dir. Bu veriler hizmet alanının ve “Özel Güvenlik” sektörünün büyüklüğünü gözler önüne sermektedir.

Sendikalaşmak istiyorlar

“Özel güvenlik görevlisi” olarak çalışan taşeron işçilerin; izin, ücret, kıdem tazminatı ve sendikalaşma gibi taleplerinin olduğu da kamuoyunun malumudur. Özel güvenlik personellerinin yıllık izin kullanamamaları, yıllarca çalışan bir özel güvenlik görevlisinin sabit olarak asgari ücret ile çalıştırılması sorunlardan bazıları ise de ücret dağılımda da eşitsizlikler de göze çarpmaktadır. Örneğin devlet hastanesinde çalışan bir özel güvenlik görevlisi, S.G.K. da çalışandan, S.G.K. da çalışan da havalimanlarında çalışanlardan farklı maaş almaktadır. Bu durum eşit işe eşit ücret anlayışına da terstir. Ayrıca Ücret politikasının düzenlenmesi durumu söz konusu olacaksa bu vatandaşlarımızın yıllardır aynı maaşı almasına rağmen temel giderlerinin nerelerden nereye geldiğinin ve geleceğinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu şartlar altında düzenlenmesi zaruri bir hal alan ücret politikasının vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi açısından bir an önce reforma tabi tutulması gerekmektedir.

Ucuz iş gördürme temel anlayış

Diğer yandan bu dev sektör büyük bir rant alanını da beraberinde getirmiştir. Bu hizmet sektöründe de eşitsizlikler ve UCUZ iş gördürme girişimleri firmaları güçlendirileceği yerde istemeden de olsa aslında bir batağa sürüklediği ortadadır.

Örneğin; idarelerin hizmet alım ihalelerinde VHF (çok yüksek frekans) telsiz kullanımı gibi izne bağlı demirbaşların alınması yönünde; işin yerine özel başkaca bir yerde kullanılması mümkün olmayan yüksek maliyetli cihazlar teknik şartnamelere koyularak firmalara aldırılmak zorunda bırakılmaktadır. Bu durum idarece firmaların ihaleden elenebilmesi olasılığını da ortaya çıkarmıştır. Bu olasılığın engellenebilmesi için “Standart idari Şartnamenin” yanında “Standart Teknik Şartname” de oluşturulması gerekmektedir. Teknik Şartnamedeki açıklar sebebiyle hukuki dayanaktan yoksun şartlar ve isteklerin zuhur etmesi şikayetleri de beraberinde getirmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi vatandaşlarımızın mevcut sorunlarının tespit edilmesi, bu sorunların giderilmesi ve yapılacak yasal düzenlemelerde dâhil olmak üzere alınması gereken önlemlerin araştırılması amacıyla Muğla milletvekili Mehmet ERDOĞAN ve bir grup arkadaşı tarafından TBMM’ ye önerge verilmiştir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.