logo yeni

KAMU PERSONELİNİN DİNİ İNANCINA GÖRE KAYDI TUTULUYOR MU?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

din“Türkiye’de Müslüman olmayan birinin Devlet memuru olarak atanmayacağı, polis veya subay olamayacağı; başta TSK, Dışişleri, Emniyet, MİT olmak üzere hiçbir devlet dairesinde memur statüsünde çalışan bir gayrimüslim bulunmadığı” iddialarını Meclis gündemine taşıyan Milletvekili Sinan Aydın AYGÜN, konuya ilişkin soru önergesi vermişti.

Soru önergesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından verilen cevapta; “Devlet Personel Başkanlığında kamu personelinin mensup olduğu dini inanca veya başka özel durumlara göre herhangi bir kayıt bulunması söz konusu değildir.” denildi.

Soru önergesi 

AYGÜN’ün soru önergesinde; azınlık olarak kabul edilen Türkiye’deki gayrimüslim vatandaşlardan zaman zaman devlet memurluğuna alınmadıklarına yönelik şikâyetler geldiği, bu şikâyetlerde “Türkiye’de Müslüman olmayan birinin devlet memuru olarak atanmayacağı, polis veya subay olamayacağı, başta TSK, Dışişleri, Emniyet, MİT olmak üzere hiçbir devlet dairesinde memur statüsünde çalışan bir gayrimüslim bulunmadığı”nın ileri sürüldüğü ifade edilerek, şu sorulara cevap verilmesi istenmişti.

“1. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve yasalarında Türk vatandaşı gayrimüslimlerin devlet memuru olmalarını engelleyen herhangi bir hüküm bulunmakta mıdır?

2. Eğer Anayasa ve yasalarda herhangi bir engel bulunmuyorsa, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan azınlıkların devlet memuru olmalarını engelleyen unsurlar nelerdir?

3. Şu anda devletin yurt içi ve yurt dışı teşkilatında devlet memuru olarak görev yapan, kaç gayrimüslim Türk vatandaşı bulunmaktadır?

4. Gayrimüslim Türk vatandaşların kadrolu veya sözleşmeli statüde devlet memuru olarak çalıştıkları kamu kurumları ve üstlendikleri görevlere göre dağılımı nasıldır?”

Cevabı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzası ile verile cevap ise şu şekilde: 

“ANKARA MİLLETVEKİLİ SAYIN SİNAN AYDIN AYGÜN’ÜN 7/19927 ESAS NOLU YAZILI SORU ÖNERGESİNE CEVABIMIZ

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 70’inci maddesinde, “Her Türk, kamu hizmetlerine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada, görevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım gözetilemez” hükmü yer almaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48’inci maddesine göre Devlet memuru olabilmek için aranan genel şartlardan biri Türk Vatandaşı olma şartıdır. Bu hükümlere göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gayrimüslim vatandaşların kamu hizmetlerine girme hakkı en başta Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Devlet Personel Başkanlığında kamu personelinin mensup olduğu dini inanca veya başka özel durumlara göre herhangi bir kayıt bulunması söz konusu değildir.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.