logo yeni

ÇALIŞAN KADINLARA VERGİ İSTİSNASI GETİRİLMESİ TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kadin2Doğum yapmış olan çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra elde edecekleri gelirlerden 24 ay süre ile gelir vergisi kesilmemesinin sağlanması için hazırlanan Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Milletvekili Erkan AKÇAY tarafından hazırlanan “Gelir Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; Gelir Vergisinden istisna tutulan ücret ve gelirler arasına “Doğum yapan kadın çalışanlara 24 ay boyunca ödenen ücretler”in de dahil edilmesini içeriyor.

Teklifin yasalaşması halinde, doğum yapan çalışanlar, 24 ay süre ile aylık ücretlerini, kesilen Gelir Vergisi miktarında daha yüksek almış olacak.  Kanun Teklifinin gerekçesinde “Yeni doğan her çocuğun aile bütçesine ek mali külfeti olmaktadır. Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile doğum yapan annelerden 24 ay boyunca gelir vergisi kesilmeyerek aile bütçesine katkı sağlanarak doğacak çocuğun ek mali külfeti karşılanarak doğum teşvik edilmektedir. Doğumun teşvik edilmesi halinde ülkemizin nüfus artış hızı dolayısıyla ülkemizdeki genç nüfus oranı artacaktır.” ifadelerine de yer verildi.

Söz konusu Teklif:

GELİR VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 23 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“16. Doğum yapan kadın çalışanlara 24 ay boyunca ödenen ücretler.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.