logo yeni

ERKEN EMEKLİLİK TASLAK HALİNDEYMİŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekli4Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, erken emeklilik konusunda ekonomik dengeleri bozmayacak bir formül arayışında olduklarını ve bu çerçevede 5 milyon dosya üzerinde maliyet hesaplamalarının yapıldığını belirterek, "Hazine'ye, Maliye'ye yük getirmiyorsa, taşınabilecekse bu çerçevede çalışıyoruz" dedi.

Erken emeklilikle ilgili çalışmanın bir haftada bitecek bir iş olmadığını ifade eden Çelik, tamamlanması için 6 ay süre biçti.

Çelik çalışmayı yapmalarının amacı olarak ise, sağlık sorunu ile karşı karşıya olan, yaşı nedeniyle iş bulamayan veya maaşının bağlanmasını isteyenlerin ve maaşının kısmi yatırılmasını ve daha sonra günü geldiğinde emekli maaşından uzun vadede kesilmesini talep edenlerin de olduğunu vurguladı.
Bakan Çelik, "Bir emekliye 900 lira vereceksek bunun yerine 600 veya 700 lira vererek mi dengeler bozulmayabilir bunun üzerine çalışma yaptırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Bakan Çelik şunları söyledi: "Emekli sayısı 10 milyon. 'Beni emekli et' diyen 500 bin ama potansiyel 5 milyon. Mevcut emeklinin maliyeti 120 milyar. Yaklaşık 5 milyon kişi 60 milyar yük getiriyor. Ayak üstü karar verilecek bir konu değil."

Çelik, konunun Bakanlar Kurulu 'nda görüşülmediğini sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde yapılan bir çalışma olduğunu ve bu sebeple Maliye Bakanının haberi olmadığı söyledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.