logo yeni

ÖĞRETMENLER ARASINDAKİ ADALETSİZLİK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

esitlikSözleşmeli statüden KPSS puanıyla kadroya geçen öğretmenlerin, 632 sayılı KHK ile kadroya geçirilen öğretmenlere verilen; sözleşmeli öğretmenlikte geçen sürenin öğretmenliğe esas hizmet süresinden sayılması, derece-kademe ilerlemesi, zorunlu hizmet muafiyeti, illerarası yer değişikliği vb. haklardan yararlanamaması, Denizli milletvekili İlhan CİHANER tarafından soru önergesine konu edildi.

Cihaner Nabi AVCI’ ya yönelttiği önergesinde, 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile 04.06.2011 tarihi itibariyle 657 sayılı kanunun 4/B maddesi ve 4924 sayılı kanun hükümleri doğrultusunda sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirildiğini, fakat bu kanun hükmünde kararname ile sözleşmeli öğretmenlere verilen hakların daha önceden sözleşmeli olarak çalışıp KPSS 10 puanı ile kadroya geçen öğretmenlere verilmediğini belirtti.

Geçmiş hizmetlerin değerlendirilmesi

Cihaner böylece, 632 Sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçirilenlerin sözleşmeli sürelerinin öğretmenlik mesleğinde geçmiş sayılırken, KPSS 10 puanıyla kadroya geçenlerin sözleşmeli sürelerinin yok sayıldığını ve bu sürelerin öğretmenlik mesleği içinde geçmiş sayılmadığını ifade etti.

Zorunlu hizmetten muafiyet

Önergede, 6 Mayıs 2010’dan önce sözleşmeli öğretmenliğe başlayıp; 632 sayılı kanun hükmünde kararname ile kadroya geçirilenler zorunlu hizmetten muaf olurken, KPSS 10 puanıyla kadroya geçenlerin zorunlu hizmetten muaf tutulmadıklarına değinen Cihaner, bu Şekilde mağdur olan yaklaşık 18.000 öğretmen bulunduğunu, bu konuda mağdur olan öğretmenler tarafından açılan davaların haklı bulunduğunu ve Milli Eğitim Bakanlığının tazminat ödemek durumunda kaldığını da belirtirken, Bakan Avcı’nın yanıtlaması istemiyle şu sorulara yer verdi:

1- Bu mağduriyetin giderilmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?

2- Öğretmenlerin, çalışma süreleri hesaplanırken sözleşmeli olarak başladıkları tarih mi yoksa KPSS 10 puanıyla kadroya geçtikleri tarih mi esas alınacaktır?

3- KPSS 10 puanıyla sözleşmeli statüden kadroya geçen öğretmenler de zorunlu hizmet muafiyetinden yararlanabilecek midir?

4- Tüm öğretmenlerin dava açması mı beklenilmektedir? Bu durumda oluşan kamu zararı nedeniyle ilgililerine rücu edecek misiniz?

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.