logo yeni

DEMİRYOLU ULAŞTIRMASI SERBESTLEŞTİRİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

trenÖzel şirketlerin de demiryolu alt yapısı inşa edebilmesine, demiryolu alt yapısını kullanabilmesine ve demiryolu tren işletmeciliği yapabilmesine imkan tanıyan “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun” yürürlüğe girdi. Kanun, TCDD personeline yüksek ikramiye ile erken emekli olma tercihi de sunuyor.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 24.04.2013 tarih ve 6461 sayılı Kanun’a göre;

*Demiryolu alt yapı ve tren işletmeciliği farklı kurumlar tarafından yürütülecek

-Demiryolu altyapı işletmeciliğinin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından

-Demiryolu tren işletmeciliğinin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından

yürütülecek.

*Özel şirketler de tren işletebilecek

Kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı anonim şirketler de demiryolu alt yapısı inşa edebilecek ve bu alt yapıları kullanabilecek. Ayrıca, demiryolu tren işletmeciliği de yapabilecek.

*Yeni bağlı ortaklık oluşturuluyor

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı şeklinde oluşturulan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi, demiryolu tren işletmeciliğine ilişkin faaliyetleri yürütecek ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi olacak.

*Yeni bağlı ortaklık personeli kurum içinden devredilecek

Bağlı ortaklık için; 1 Genel Müdür, 3 Genel Müdür Yardımcısı, 1 Teftiş Kurulu Başkanı, 1 I.Hukuk Müşaviri, 8 Daire Başkanı ve 1 Basın Müşaviri olmak üzere 15 yeni kadro ihdas edildi.

TCDD Taşımacılık AŞ’de görev yapacak diğer personel ise, TCDD’de tren işletmeciliğine ilişkin birimlerde görev yapmakta olan personelin devriyle karşılanacak.

*Yüksek ikramiye ile erken emekli ounabilecek

TCDD'de ve bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ’ta halen çalışmakta olan 399 sayılı KHK I ve II sayılı cetvellere tabi sözleşmeli personelden, emekli aylığı almaya hak kazanmış olanlar,  yüksek emekli ikramiyesi almak suretiyle erken emekli olabilecek.

Bu personelin, bugünden itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunması halinde, emekli ikramiyesi;

a) Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,

b) Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,

c) Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40,

fazlasıyla ödenecek.

Emekli aylığı bağlanması şartlarına 2013 yılı sonuna kadar kavuşacaklara, bu hakkı kazanacakları tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunmaları halinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenecek.

Kanuna göre emeklilik başvurusunda bulunacak olanlar, emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösteremeyecek, emekliliğini herhangi bir şarta bağlayamayacak ve geri alamayacak.

Bu kapsamda emekli olanlar, emekli oldukları tarihten itibaren beş yıl geçmedikçe TCDD’de ile bağlı ortaklıkları TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ, TÜDEMSAŞ ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de istihdam edilemeyecek.

Kanun metni için tıklayınız...

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.