logo yeni

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU NE YAPTI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

teftis26328 Sayılı Kanun ile kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu, 29 Mart tarihinden  itibaren vatandaşların ve yabancı uyrukluların idare ile ilgili şikayetlerini konu edinen başvurularını kabul etmeye başlamıştı. Ancak geçen 1 ay sürecinde kurumun kendisine ulaşan başvurularla iligili açıklayıcı bir bilgi olmaması soru önergesine konu oldu.

İstanbul milletvekili Binnaz TOPRAK, TBMM’ye bağlı olarak kurulan Kamu Denetçiliğinin, kurulduğundan bu yana ne gibi faaliyetlerde bulunduğu hakkında kamuoyunda hiçbir habere rastlanmadığını belirtti.

Toprak “Avrupa Birliği normlarına uymak üzere daha önce ihdas edilen ve her ildeki valiliklere bağlı İnsan Hakları Komisyonları’nın yıllardır ciddi bir çalışma yapamamış ve sadece kağıt üzerinde var olmuş oldukları göz önüne alındığında, aynı durumun Kamu Denetçiliği için de geçerli olduğu düşünülebilir.” Diyerek şu soruları Cemil ÇİÇEK’e yöneltti;

“1. Kamu Denetçiği’nin varlığı, görevi, ve bu kuruma hangi şartlarda ve nasıl müracaat edileceği hakkında yaygın bir duyuru sistemi uygulanmakta mıdır? Devlet memurlarının kendilerine ayrımcılık uyguladığını ya da şiddete maruz kaldıklarını iddia eden vatandaşlar böyle bir kurumun varlığından ne şekilde haberdar edilmektedirler? Duyuru yapılıyorsa, bu duyurular hangi kanalla yapılmaktadır?

Televizyonlarda kamu spotu olarak kurum hakkında bilgi verilmekte midir? Kamuya açık alanlarda kurumun posterleri asılı mıdır? Diğer bir deyişle, vatandaş bu kurumun varlığından nasıl haberdar olacaktır?

2. Bugüne kadar bu kuruma başvuru olmuş mudur? Varsa, başvuruların sayısı kaçtır? Ne gibi konularda başvuruda bulunulmuştur? Kurum, bu başvurular hakkında ne gibi işlem yapmıştır?

3. Kurumun bunca süredir ne yaptığı herhangi bir şekilde denetlenmiş midir?”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.