logo yeni

İİBF’LİLERİN VERGİ MÜFETTİŞLİĞİ TEPKİSİ DEVAM EDİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

kariyerVergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, eskisinden farklı olarak bazı fakülte mezunlarına da vergi müfettişi olma yolu açılmış, ancak bu düzenlemenin işe girme imkanlarını daha da azaltacağını düşünen bazı fakülte mezunları ise bu duruma tepki göstermişti.

27 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik değişikliği ile; Eğitim Fakülteleri ile Fen ve Edebiyat Fakültelerinden bazı bölümlerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olanların da Vergi Müfettişi olabilmesine imkan tanınmıştı.

Bu düzenlemeye tepki gösteren;  İİBF, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi mezunları, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla seslerini duyurmaya çalışıyor. “Uyuma İİBF, İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi... Hakkına Sahip Çık sende Sesini duyur…” sloganıyla kampanya başlatan bu grup, Yönetmeliğin ilgili hükümlerin iptali için dava açacaklarını da söylüyorlar.

Sosyal medyada başlatılan kampanya mesajında, şu ifadeler yer alıyor:

''Vergi müfettiş yardımcılığı giriş sınavında yapılan değişiklikle eğitim, fen ve edebiyat fakültelerinden mezun olanlar da vergi müfettişi olabilecek.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de Vergi Denetim Kurulu Yönetmeliğinde değişiklik yaptığı değişiklikle, fizik, kimya ve biyoloji öğretmenleri vergi müfettişliği yapabilecek. Yönetmelik değişikliğiyle bugüne kadar Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden alınarak yetiştirilen müfettişler için artık böyle bir şart aranmayacak. Yönetmelikte yapılan değişiklikle Fen ve edebiyat fakültelerinin matematik, istatistik, fizik, kimya, biyoloji, fen bilimleri ile fen ve teknoloji bölümlerinden ya da bunlara denkliği yükseköğretim kurulu’nca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki öğretim kurumlarından birini bitirenler de vergi müfettişi olabilecekler. Öte yandan kadroların yüzde 25'i de bu bölüm mezunlarına ayrılacak..

!!! Konuyla ilgili olarak dava açılacaktır lütfen kampanyamızı sosyal medya ya taşıyalım ve profillerimizde paylaşalım !!!”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.