logo yeni

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENLERİNİN SIKINTILARI BAKANA SORULDU

Aktif . Yayınlanma mansethaber

dis tedavisiTürkiye Kamu Hastaneleri Kurumu yayınladığı " Diş Protez Teknisyenlerinin Günlük İş Yükü Miktarları" konulu genelge ile diş protez teknisyenlerinin iş yükünü arttırnıştı.

Genelge ile diş protez teknisyenlerinin 4 Dakikada Diş Tamiri, 28 Dakikada Protez Yapımını öngören düzenlemeler, diş protez teknisyenlerini oldukça rahatsız etmiş ve söz konusu genelgenin iptali amacıyla dava süreci başlatılmıştı.

Konuyla ilgili bir başka duyarlılık ta İstanbul milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT tarafından konunun Meclise taşınması şeklinde sergilendi. Öğüt konuyla ilgil verdiği önergede, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun (TKHK) Diş Protez Teknisyenlerinin Günlük İş Yükü Miktarları hakkında yayınladığı 2013/1 sayılı genelge ile dış protez teknisyenlerinin iş yükü ve çalışma saatlerini 3 katına çıkarttığını, ayda 22 hastaya diş protez yapması gereken diş teknisyenlerinin bundan sonra en az 33, en fazla 86 protez yapmak zorunda bırakıldığını, 2010 tarihli genelgeye göre tam protez işlemi tek çene için 372 dakika sürerken, bu yeni genelge ile artık 122 dakikayı geçmemek zorunda olduğunu, 8 saat gibi bir zaman sürecinde protezin ortaya çıkması için çalışan teknisyenlerin; “akrilik” gibi pek çok tehlikeli kimyasal maddeyle çalışmak zorunda kalarak silikozis hastalığı başta olmak üzere bel ve boyun fıtığı, kimyasallardan kaynaklı alerjik hastalıklar, ciltte bozulma gibi birçok meslek hastalığına çok sık yakalandıklarını vurgulayarak şu soruları Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLU’ na yöneltti:

“1) Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun (TKHK) “Diş Protez Teknisyenlerinin Günlük İş Yükü Miktarları” hakkında yayınladığı 2013/1 sayılı genelge ile diş protez teknisyenlerinin, mevcut sağlık ve çalışma koşulları ortada iken, iş yüklerinin artırılmasının gerekçesi nedir?

2) Mevcut durumda diş teknisyenlerinin çok sık yakalandığı meslek hastalıklarından olan slikozise yakalanmamaları için hangi tedbirler alınmaktadır? Yine aynı şekilde, diş teknisyenlerinin diğer hastalıklara yakalanmamaları için hangi tedbirler alınmaktadır?

3) 2002-2012 yılları arasında slikozis hastalığına yakalanmış diş teknisyenlerinin yıllara göre sayısı nedir?”

 memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.