logo yeni

UZMAN JANDARMALAR MEVCUT STATÜDE DEVAM EDECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

uzman jandarmaUzman jandarma okulunun kapatılması ile birlikte mevcut uzman jandarmaların hangi kadroda çalıştıkları, halen Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde olup olmadıkları, kadrolarının astsubay kadrosuna dönüşüp dönüşmeyeceği ve ek göstergelerinin 3600’e yükseltilip yükseltilmeyeceği hususları Meclise taşınmıştı.

İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığından gelen cevapta Jandarma Genel Komutanlığında görev yapmakta olan uzman jandarmaların halen mevcut mevzuat esaslarınca teşkil edilmiş uzman jandarma kadrolarında çalıştıkları vurgulandı.

Astsubay kadrosuna dönüştürülmesi planlanmıştı ama...

Ayrıca personel kategorilerinin azaltılarak daha homojen bir personel yapısının oluşturulması, emniyet ve asayiş hizmetlerinde eğitim seviyesi daha yüksek personel kullanılması maksadıyla uzman jandarma kadrolarının tamamının, yıllara sarî olarak bir plan dâhilinde astsubay kadrosuna dönüştürülmesi planlandığı ve buna bağlı olarak uzman jandarma yetiştirilmesine son verilerek Uzman Jandarma Okulu kapatıldığı, 2012-2013 eğitim ve Öğretim yılından itibaren, söz konusu okula öğrenci alınmayacağı belirtildi.

Mevcut uygulama devam edecek

Jandarma Genel Komutanlığından gelen yazıda bunlara ilave olarak, “Ancak, Uzman Jandarma Okulu kapatılmakla birlikte, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu başta olmak üzere Uzman Jandarmalarla ilgili her türlü mevzuatın uygulanmasına emekliler dahil, eskiden olduğu üzere aynen devam edilecektir. Dolayısıyla Uzman Jandarmaların statü, rütbe, görev, hak ve sorumluluklarında hiçbir değişiklik olmayacak; mevcut uygulama, bütün muvazzaf Uzman Jandarmaların teşkilattan ayrılmalarına kadar aynı biçimde sürdürülecektir.” İfadelerine yer verildi.

Ek göstergelerde değişiklik yok

Ayrıca cevabi yazıda, uzman Jandarmaların ek göstergelerinin, 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu’nun 21’inci maddesi gereğince “Astsubaylar” için belirlenmiş olan ek göstergenin 2/3’ü olarak uygulandığı belirtilirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yükseköğrenim gören memurlardan 1’inci derecede olanlara 2.200 ek gösterge rakamı uygulanması sebebiyle, uzman Jandarmaların ek göstergesinin 2.200 ile sınırlandırılması hususu ayni düzeydeki devlet memurlarına yapılan uygulama ile paralellik sağlanması maksadıyla Maliye Bakanlığının önerisi üzerine yasalaştığı belirtildi.

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.