logo yeni

YAKIN ZAMANDA HER 5 KİŞİDEN 1’İNİN İŞSİZ KALACAĞI İDDİA EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

istenatmaİşsizlik verilerinin oransal olarak çift haneye çıktığını, bu oranın 2001 mali krizi öncesi işsizlik verisinden daha yüksek olduğunu ve kısa sürede her 5 kişiden 1’inin işsiz olacağını söyleyen Kocaeli Milletvekili Hurşit GÜNEŞ, genç işsizlerin de son sürat artmaya devam edeceğini iddia etti.

İşsizlik verilerine ilişkin olarak dün bir açıklama yapan Milletvekili Hurşit GÜNEŞ’in değerlendirmelerinden bazları şöyle:

“Bugün açıklanan işsizlik verileri oransal olarak işsizliğin yeniden çift haneye; yüzde 10,6’ya çıktığını gösteriyor. Bu oran 2001 Mali krizi öncesi işsizlik verisinden yüksektir.”

“Örneğin geçen yıl Ocak ayında işsiz sayısı 2,7 milyon kişiydi. Bu yıl Ocak ayında bu sayı 2,9 milyon kişiye çıktı. Yakında 3 milyonu aşacak… Durum çok açık; bu hükümet iş yaratamıyor. Ekonomi sadece dış borçla finanse edilen tüketimle yürüyor…”

“İşin en kötü tarafı ülkemizde gerçek işsizlik hükümet eliyle saklanıyor. İşgücü piyasasında iş aramaktan umudunu yitirmiş oysa çalışmaya hazır nüfus giderek artıyor. Asıl ürkütücü olan da bu! Bakınız geçen yıl Ocak ayında “umutsuzlar” 2,2 milyon kişiydi, bu yıl 2,3 milyon kişiye çıkmış… Böylece gerçek işsizlik yüzde 19’a yaklaşmış oldu…”

“İddia ediyoruz; kısa sürede işsizler ve umutsuzlar toplamı 5,5 milyonu geçecek ve her 5 kişiden 1’i işsiz olacak… Yüzde 18,4’ten yüzde 20,7’ye yükselen genç işsizlik de son sürat artmaya devam edecek ve her 4 gençten 1’i işsiz olacak!...”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.