logo yeni

BAKANLIK ÜCRETLİ ÖĞRETMEN GÖREVLENDİRME SAYISINI AÇIKLADI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen1Milli Eğitim Bakanlığı ücretli öğretmen görevlendirilmesi ile ilgili hususlara açıklık getirdi.

Bakanlık konu ile ilgili yazısında kendisine bağlı resmi eğitim kurumlarında öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmenlerle karşılanamadığı durumlarda, eğitim kurumlarında eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi amacıyla öncelikle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 07.07.2009 tarihli ve 80 sayılı Kararına göre öğretmen olma şartlarını taşıyan ve ataması yapılmamış adaylara öncelik verilmek suretiyle valiliklerce ücretli öğretmen görevlendirmesi yapılabildiğine yer verdi.

53.172 görevlendirme yapılmış

Bakanlığın yazısına göre zaman içerisinde illerde ihtiyaç ortaya çıktıkça ücretli öğretmen görevlendirmeleri mevzuata uygun bir şekilde yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda 2012-2013 eğitim öğretim yılı birinci yarıyılında ülke genelinde il milli eğitim müdürlüklerince değişik branşlarda, ağırlıkla seçmeli dersler olmak üzere ders ücreti karşılığında 53.172 görevlendirme yapılmış bulunuyor.

128 bin öğretmen ihtiyacı var

İlginç bir şekilde Bakanlık kendi bünyesinde görevlendirilen ücretli öğretmenlerin pedagojik formasyon bilgisi ile hangi kurumlardan görevlendirildiklerine ilişkin verilerin tutulmadığını belirtirken MEBBİS Norm Modülü verilerine göre resmi eğitim kurumlarında toplam 128.190 öğretmen ihtiyacı bulunduğunu da bildirdi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.