logo yeni

YAŞ BEKLEYENLERE EMEKLİLİK GÖZÜKMÜYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

emekliamcaMaliye Bakanı Mehmet Şimşek ''Türkiye’de emeklilik yaş ortalaması 44,9, OECD ülkelerindeki emeklilerin ortalama yaşı 63,6. Türkiye’de kadınlar için ortalama emeklilik yaşı 41, OECD ülkelerinde 61,9” dedi.

Bakan emeklilikle ilgili olarak “Türkiye’de bugün 2013 yılında kadınlar en erken 49, erkekler 50 yaşında emekli olabileceklerdir. OECD ülkelerinde benim bildiğim kadarıyla ortalamada şuanda 65’in altında emekliliğe izin veren ülke yok.67’ye çıkaranlar var, 63-64’te olanlar var ama büyük kısmı 65. Ama ülkemizde bugün vatandaşlarımız en erken 49 yaşında ve 50 yaşında emekli olabilmektedirler.'' açıklamasında bulundu.

Maliye Bakanı sadece emeklilere bu sene itibariyle 121 milyar lira ödeme yapılacağını belirtirken, “Sadece aylık için. Bu ülkede toplam yatırım bütçesi 38,6 milyar lira. Personel gideri olarak 115 milyar lira toplam 236 milyar lira. Yatırımlara yapılan bütün harcamalar ise 38,6 milyar lira.' dedi.

Bakan emeklilikte yaş bekleyen diye bir şey olamayacağını, çünkü emekli olabilmek için birkaç koşul olduğunu söylerken,.” Sadece pirim gün sayısı olsaydı o zaman 90’lı yılların başına dönerdik. Milletin 36 yaşında emekli olmasına izin verirdik. 99 yılındaki hükümet bu sorunu görmüş rasyonel bir adım atarak aşamalı bir düzeltmeye gitmiştir.'' Şeklinde konuştu.

Türkiyenin bu yükü kaldıramayacağını da vurgulayan Bakan Şimşek, ne bütçenin ve ne de sosyal güvenlik kurumunun mevcut yapısının böyle bir adımı kaldıramayacağını, hangi üst düzey bürokrat ne açıklama yaparsa yapsın, bu işin Türkiye’nin hayrına olmadığını söyledi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.