logo yeni

FİZİK TEDAVİ BEDELLERİNİN KARŞILANMASI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

fizik tedaviSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürürlüğe konulan Sağlık Uygulama Tebliğlerinde (SUT) bu konuda ayrıntılı bilgiler yer almaktadır.

Buna göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarının bedelinin SGK tarafından karşılanabilmesi için;

1- 30 seansa kadar (30 uncu seans dahil) olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için, fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekimince, sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

2- 30 seans sonrası devam edilecek tedaviler için;

*31-60 seansa kadar (60 ncı seans dahil) olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin yer aldığı sağlık kurumu sağlık kurulunca,

*60 seans üzeri olan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için en az bir fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin yer aldığı üçüncü basamak sağlık kurumu sağlık kurulunca,

sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir.

Raporda yer alması gereken hususlar

Düzenlenen raporda ayrıntılı hastalık hikâyesi dışında,  Sağlık Uygulama Talimatında belirtilen hastalıklar için; Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan "Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon İşlemlerine Yönelik Değerlendirme Ölçekleri" esas alınarak mevcut hastalığa ve komplikasyonlara uygun ayrıntılı muayene ve değerlendirme sonuçları belirtilir.

30 seans üzeri fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları için düzenlenecek sağlık kurulu raporunda tedavinin devamının gerekliliğine dair gerekçeler ayrıca belirtilir.

Raporun sonuç bölümünde elde edilen değerlendirme ve muayene bulgularına uygun olarak, hastanın kaç seans fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamasına ihtiyacı olduğu ve uygulanacak bölge yazılır.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.