logo yeni

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARINDA ÇALIŞANLAR ÇOK DERTLİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

ogretmen12Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren ve çoğunluğunu özel okulların ve dershanelerin oluşturduğu özel öğretim kurumlarında çalışanlar, sorunlarının gündeme getirilmemesinden ve dertlerine çare bulunmamasından şikayet ediyorlar.

Özel öğretim kurumlarında yaklaşık 200 bine yakın öğretmen ve 100 bin civarında diğer personelin görev yaptığını ifade eden çalışanlar, bu sektörde çok sayıda kayıt dışı istihdamın olduğunu da ileri sürüyorlar.

Bu kurumların personelinin sorunlarının yıllar içerisinde daha da arttığını belirten özel öğretim kurumları çalışanlarının dile getirdikleri ve çözüm aradıkları sorunlardan bazıları şöyle:

-Öğretmenlerin sözleşmeleri her yıl yenilenmekte ve sadece 10 aylık dönemler için yapılmaktadır. Bu durum, öğretmenlerin tazminat haklarının ellerinden alınması sonucunu doğurmaktadır.

-Öğretmenlerin iş güvencesi bulunmuyor. Her yaz işsiz kalmanın stresini yaşayan öğretmenler, daima yeni iş arayışı içinde yaşıyorlar.

-Bu kurumlarda çalışan personelin ücretleri genellikle zamanında ödenmemektedir. Sigortasız çalıştırılan ve sigortası eksik yatan personele de rastlanmaktadır.

-Bazı okullarda personel resmi tatillerde de çalıştırılmakta ve fazla mesai ücreti ödenmemektedir.

-Maaş karşılığı çalışan öğretmenlere çok, ders saati ücreti karşılığı çalışanlara ise mümkün olduğunca az ders verilmektedir.

-Stajyer öğretmenler, genellikle; kayıt, fotokopi, el ilanı dağıtımı, ücretsiz sınav gözetmenliği gibi işlerde görevlendirilmektedirler.

-Yeni mezun işsiz öğretmenler, asgari ücretin bile altında ücretlerle çalıştırılmakta, hatta bazı durumlarda stajyerliklerinin başlatılması için ücretsiz çalıştırılmaları da söz konusu olabilmektedir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.