logo yeni

KAMU İHALELERİNE FESAT KARIŞTIRMANIN CEZASI DÜŞÜRÜLDÜ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

hapis2

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen İnsan Hakları ve İfade Özgürlüğü Bağlamında Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Meclis Genel Kurulunda  kabul edildi.

Kabul edilen yasa ile kamu kurum veya kuruluşları adına yapılan mal veya hizmet alım veya satımlarına ya da kiralamalara ilişkin ihaleler ile yapım ihalelerine fesat karıştıran kişiye verilen cezalar, 3 yıldan 7 yıla düşürüldü. Türk Ceza Kanunun eski metninde ihaleye fesat karıştırmanın cezası 5 yıldan 12 yıla kadar olarak düzenlenmişti.

Yasa ile ihaleye fesat karıştırma suçu cebir veya tehdit kullanmak suretiyle işlenirse, temel cezanın alt sınırı 5 yıldan az olamayacak. Ancak, kasten yaralama ya da tehdit suçundan veya tehdit suçunun daha ağır cezayı gerektiren nitelikli hallerin gerçekleşmesi durumunda, ayrıca bu suçlar dolayısıyla cezaya hükmolunacak.

Türk Ceza Kanununa göre ihaleye fesat karıştırma sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmiş ise, ceza yarı oranında artırılıyor iken, yeni yapılan düzenleme ile ihaleye fesat karıştırma suçu işlenmesi sonucunda ilgili kamu kurumu veya kuruluşu açısından bir zarar meydana gelmemişse fail hakkında bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.