logo yeni

POLİS İÇİN 3600 EK GÖSTERGE ÖNERİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Emniyet teşkilatı mensuplarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi üzerinde değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Mustafa KALAYCI, emniyet teşkilatı mensuplarının gerek çalışırken gerekse emekli olduktan sonra ele güne muhtaç olmadan huzurlu, itibarlı, güvenli ve insanca bir hayat sürdürebilmelerini temin etmek gerektiğini belirtti.

Polis 3600 ek gösterge alabilmeli

Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi ile; yükseköğrenim gören emniyet personelinin 2200 olan ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesi,  8 inci dereceye kadar ek gösterge verilmesinin sağlanması, bazı unvanlı kadroların ek göstergelerinin yükseltilmesi, emniyet hizmetleri tazminatının kadro unvan ve derecesine göre 50 puana kadar artırılması yönünde iyileştirmeler getirdiklerini belirten KALAYCI,  böylelikle çalışan ve emekli polislerin mağduriyetlerinin kısmen giderilmiş olacağını ifade etti.

Emekli polisler geçim sıkıntısı çekiyor

Emekli polislerimizin geçim sıkıntısı çektiğini belirten Milletvekili;  polisin emekli olmaktan korktuğunu, çünkü emekli olunca maaşlarının yarıya düştüğünü, bu yüzden yaş haddine kadar çalışmak zorunda bırakıldıklarını ifade etti.

Eşit işe eşit ücret polise yansımadı

 “Eşit işe eşit ücret” adını verilerek çıkarılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede emniyet teşkilatı personelinin görmezden gelindiğini belirten KALAYCI, polisin çalışma şartlarının iyileştirilmesi gereğine dikkat çekerek şunları söyledi.

“Türk Polisinin çalışma şartlarında birçok zorluklar bulunmaktadır. Diğer kurumlarda aylık çalışma süreleri ortalama 160 saat iken, emniyet personeli ortalama 270 saat çalışmaktadır. “İkinci emir” ve “ek görev” uygulamaları bu sürenin dışındadır. Ülkemizin şartları ve personel sayısındaki yetersizlikten dolayı bu çalışma saatleri aylık 300–320 saati bile bulmaktadır.

Polis istirahatlı dahi olsa amir tarafından verilen emirle tekrar göreve dönmek zorunda kalmaktadır. Görevde iken hangi saatte istirahata ayrılacağını bilmeyen polislerin, ikinci emir ihtimali özel yaşamını etkilemektedir.

Programlı bir yaşamdan yoksun kaldığı içindir ki sürekli olarak görünmeyen bir iş stresinin baskısı altındadır. Bu ise, kaçınılmaz olarak görevi yanında eşi ve çocukları ile olan ilişkisini ve aile içindeki güvenilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Emniyet çalışanlarının çalışma süreleri ve fazla mesaileri yeniden düzenlenmelidir. Polisin hem çalışma süresi hem de çalışma şartları dünya standartlarına kavuşturulmalıdır.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.