logo yeni

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRINDAKİ ARTIŞ SÜRÜYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Yapılan bir araştırmaya göre, son 6 ay içinde açlık sınırında %12 ve yoksulluk sınırında %13 artış yaşanırken, sağlık hizmetlerinde 1 yılda 2 katın üzerinde fiyat artışı oldu ve gıda fiyatlarındaki yıllık artış %70’lere ulaştı.

KESK Araştırma Departmanı KESK-AR, 4 kişilik bir aile için 2013 yılı Mart ayına ait açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Açıklamada şu bilgilere yer verildi:

Yapılan araştırmada 4 Kişilik ailenin sağlıklı beslenmek için yapması gereken minimum aylık gıda harcaması olan açlık sınırı, Mart ayında 1168 TL, açlık sınırının tüketim harcamasına dağıtılması ile elde edilen yoksulluk sınırı ise 3692 TL olarak hesaplandı.

4 kisilik aile 

Hesaplamaya göre 4-6 Yaş Kız Çocuğu için açlık sınırı 303,49TL, 15-19 yaş erkek çocuğu için 313,06TL, yetişkin kadın için 326,22TL ve yetişkin erkek için ise 224,91TL olarak gerçekleşti.

Genel ortalamada son 6 ay içinde açlık sınırındaki artış %12’yi bulurken, yoksulluk sınırı ise %13 yukarı kayma yaşadı. 

yoksullık siniri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayında Tüketici Fiyatları Endeksi'nin (TÜFE) aylık yüzde 0,66, Üretici Fiyatları Endeksi'nin (ÜFE) yüzde 0,81 oranında artığını açıkladı. Mart ayı itibariyle yıllık enflasyon ise TÜFE'de yüzde 7,29, ÜFE'de yüzde 2,30 oldu.

Sağlık Hizmetlerinin bedeli 1 yılda 2 katın üstünde arttı

Labaratuvar tahlil ücretleri, ultrason ücreti, diş dolgu ücreti, röntgen ücreti, emar ücreti, hastane yatak ücreti, doğum ücreti (normal doğum), diş çekme ücreti gibi hizmetlerde hızlı piyasalaşma eğilimleriyle birlikte yaşanılan enflasyon artışı geçen yılın aynı dönemine göre %100 ila %220 aralığında gerçekleşti.

saglik

Gıda Fiyatları Can Yakıyor

Yıllık enflasyon mart ayında yüzde 7.29 oranında hesaplanırken, alkolsüz içki ve gıda enflasyonu yüzde 8.10’a yükseldi. Ülkedeki farklı gelir grupları incelendiğinde alt gelir gruplarının harcamalarının tamamına yakınını gıda harcamaları oluşturur. Yoksulluk sınırının altında bir sınıflamada yer alan kamu emekçilerinin ise gelirinin yarıdan fazlası gıda harcamalarına gitmektedir. Dolayısıyla TÜİK tarafından ülkemizde bulunan farklı gelir grupları gözetilmeden yapılan bir enflasyon hesaplamasının kapsayıcılığı bulunmamaktadır. 

sebze artissebze artis1

Tarımdaki yapısal sorunlar, toprak ve su kaynakları üzerindeki neoliberal piyasacı süreçlerin etkisi, yeterli tarım alanı ve işgücüne sahipken birçok gıda maddesinin ithal yollarla temin edilmesi, dünyada yaşanan gıda fiyatları artışından da Türkiye’nin edilgen bir biçimde etkilenmesine neden olmaktadır.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon yüzde 8,10'a yükselmesinde işlenmemiş gıda fiyatları temel belirleyici oldu. İşlenmemiş gıda fiyatları veya taze meyve-sebze fiyatları 5 puan yükselerek yüzde 6,79 oldu. Meyve-sebze dışındaki işlenmemiş gıda grubunda da başta beyaz et ve pirinç olmak üzere yüksek oranlı fiyat artışları gözlendi. Sonuç olarak, yılın ilk çeyreğinde işlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu yaklaşık 10 puan yükselmiş oldu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.