logo yeni

“800 BİN TAŞERON İŞÇİ PERİŞANLIK İÇİNDE”

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu hizmeti yapmalarına rağmen taşeron statüsünde çalıştırılan yaklaşık 800 bin işçinin çok büyük bir perişanlık içinde olduğunu ve ülkemizdeki en büyük sorunlardan birinin taşeron işçi sorunu olduğunu ifade eden Milletvekili Kamer GENÇ, bu işçilerin taşeron aracılığıyla değil, ilgili kamu kurumu tarafından çalıştırılması gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulunun bu haftaki son oturumunda gündem dışı söz alan Tunceli Milletvekili Kamer GENÇ,  ülkemizdeki en büyük sorunlardan birinin taşeron işçi sorunu olduğunu ve özellikle Karayollarına bağlı olarak çalışan işçilerin taşeronlara devredildiğini ve bu işçilerin çalışma garantilerinin ellerinden alındığını belirtti.

Milletvekili GENÇ, konuya ilişkin olarak ayrıca şunları söyledi: “Hükûmet de, Bakan daha önce burada bilgi verdi. Bu konuda yargının da kararı olmasına rağmen bu taşeron işçiler, kamu hizmetleri yaptıkları hâlde, kamuya ait bir hizmet yaptıkları hâlde maalesef taşeron statüsünde çalıştırarak 800 bine yakın insanımız bu şekilde çok büyük bir perişanlık içinde. Hükûmetin bir an önce bu işe el atıp bu taşeron işçileri insanca yaşamayı sağlayacak bir ücrete kavuşturması… Ayrıca da Karayollarında yapılan bu uygulama da kanuna aykırıdır. Mademki kamu hizmeti görüyorlar, gördüklerine göre bunların Karayolları teşkilatında çalışması lazımken, bunların taşerona verilmesi aynı zamanda taşeronlara da devletin kesesinden bir rant sağlamakta ve işçinin emeğini taşeronun cebine kanalize etmektedir. Bunu şiddetle kınıyorum.”

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.