logo yeni

UZMAN JANDARMALARIN DURUMU NE OLACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Uzman jandarma statüsünde çalışan personelin yaşadığı sıkıntı ve problemler, Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşındı.

Muğla milletvekili Tolga ÇANDAR Meclise verdiği önergede, uzman jandarma statüsünde istihdam edilen personelin, bir yıllık Uzman Jandarma Okulu’nda çağın gereklerine uygun, modem bir eğitim ile donatıldığını, kıta da altı aylık staj süresi sonunda tekrar sınavla asaleti tasdik edilerek kadrolu personel olarak göreve devam ettiklerini vurguladı.

Çandar önergesinde, Jandarma Genel Komutanlığı’nın neredeyse yarısını oluşturan uzman jandarmaların görev yerlerinde istihbarat, bomba imha, muhabere, trafik, olay yeri inceleme, kriminal, narkotik, kaçakçılık, silah ruhsat, Atlı Ekip, Motorize Ekip, Arama Kurtarma Ekipleri, komando, vb. kurslarını Subay, Astsubaylar ile beraber görüp branşlaşarak görev yaptığını ve şu an itibarı ile hali hazırda görev yapan ve emekliler olarak 30.000 Uzman Jandarmanın yaklaşık %90’ ının fakülte ve yüksek okul mezunu olduğunu belirtti.

Bu açıklamaları sonrasında Çandar önergesiyle şu soruları yöneltti:

1) 2012 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’nın 14 Şubat tarihli bilgi notu açıklamasıyla uzman jandarma okulunun kapatıldığı, yine uzman jandarma kadrolarının astsubay kadrolarına dönüştürüldüğüne dair açıklamasına istinaden uzman jandarmaların astsubay statüsüne geçmesini sağlayacak mısınız?

2) Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde trafik timinde, olay yeri inceleme timinde, asayiş timinde, komando timlerinde, en az bir astsubay bir uzman jandarmayla birlikte yan yana aynı görev yapmaktadır. Kadroların kapatılmasına istinaden de birçok görev yerlerinde astsubayın görevini Uzman Jandarmalar yapmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ifa edilen görevler hemen hemen aynı iken, bugün polis trafik timinde, olay yeri inceleme timlerinde ve hafta asayiş timlerinde iki polis memuru yan yana görev yapmaktadır. Hal böyle iken polislerimizin arasında özlük hakları noktasında fark yok iken, bu gün aynı timde görevli Uzman Jandarmanın ek göstergesi 2200 Astsubayın ek göstergesi ise 3600’dür. TSK tazminatları ve maaş farklarından dolayı sıkıntılar yaşandığı kanunen aşikârdır. Uzman jandarmaların ek göstergelerinin ve tazminatlarının astsubaylar ile aynı yapmayı düşünüyor musunuz?

3) Uzman Jandarma Kanununda orduevlerine alınmayacak diye ibare bulunmamasına rağmen 25.000 uzman jandarma ve emeklilerinin TSK’nın Orduevine subay ve astsubaylar gibi neden alınmıyorlar? Alınmıyorlarsa sebebi nedir?

4) TSK bünyesinde askeri okul okuyan subay ve astsubayların okulda geçerli süreleri kurum tarafından borçlanarak sigortalı olarak güvence altına alınırken uzman jandarma öğrencileri için bu uygulamanın yapılmadığını biliyoruz. Bu konudaki ayrımcılığın ortadan kaldırması için bir düzenleme getirmeyi düşünüyor musunuz?

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.