logo yeni

MEMURLARIN İSTİFA ETMEDEN SEÇİMLERDE ADAY OLMASI TEKLİF EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu görevlilerinin, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclis üyeliğine seçilebilmesinin sağlanması amacıyla hazırlanan ve memurların istifa etmeden seçimlerde aday olabilmesine imkân veren Kanun Teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Teklif ile, kamu görevlilerinin görevlerinden istifa etmeksizin mahalli seçimlerde aday olabilmesinin; seçimi kazandıkları takdirde, seçim dönemi süresince, kamudaki görevlerinden izinli sayılmalarının ve özlük haklarının aynen devam etmesinin; seçim dönemi sonunda da müktesepleri olan görevlere dönmelerinin sağlanması öngörülüyor.

Ankara Milletvekili Gökhan GÜNAYDIN tarafından hazırlanan Kanun Teklifinin gerekçesinde “Belediye ve İl Genel Meclislerine öğrenim, birikim ve deneyim sahibi kamu görevlilerinin, üye olarak katılmaları bu meclislerin çalışmalarının daha verimli olmasını sağlayacak ve yerel yönetim birimlerinin daha iyi yönetilmelerinde bir faktör olacaktır. Teklifin yasalaşmasının 30 Mart 2013 tarihinden önce gerçekleşmesi, önümüzdeki yerel yönetim genel seçimlerinde uygulanabilmesi için zorunluluk arz etmektedir.” denildi.

Kanun Teklifi metni

Madde 1- 2972 Sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunun 9. Maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Halen memur ve işçi statüsünde çalışmakta olan kamu görevlileri, görevlerinden istifa etmeksizin aday olabilirler. Seçimi kazandıkları takdirde, seçim dönemi süresince, kamudaki görevlerinden izinli sayılırlar, özlük hakları aynen devam eder, seçim dönemi sonunda, müktesepleri olan göreve dönerler.”

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.