logo yeni

KADROYA GEÇİRİLMESİ GÜNDEMDE OLAN PERSONEL SAYISI AÇIKLANDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kadroya alınması planlanan kamuda çalışan sözleşmeli personelin kurumlar bazında sayısı ile kadroya alınma sırasında herhangi bir “çalışma süresi şartı” aranmayacağı ve çalışmanın ne zaman tamamlanacağına ilişkin olarak, İstanbul Milletvekili M.Sezgin TANRIKULU tarafından verilen soru önergesi cevaplandırıldı.

Soru önergesine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından verilen cevapta şöyle denildi:

“Kamu kurum ve kuruluşlarında muhtelif Kanun, Kanun Hükmünde Kararname ve Bakanlar Kurulu Kararları gereğince kamusal istihdamın icaplarına göre farklı farklı süre, şekil ve şartlarda sözleşmeli personel istihdam edilmektedir. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesine göre kapsamdaki kamu kurum ve kuruluşlarında, 5393 sayılı Kanuna göre Belediyelerde, 5302 sayılı Kanuna göre İl Özel İdarelerinde, 399 sayılı KHK’ya göre Kamu İktisadi Teşebbüslerinde, 2547 ve 2914 sayılı Kanuna göre üniversitelerin akademik hizmetlerinde istihdam edilen sözleşmeli personel bunların başlıcalarıdır.

Kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda bahsedilen muhtelif mevzuat hükümlerine göre istihdam edilen sözleşmeli personel sayısı Şubat 2013 tarihi itibariyle toplam (164.000)dir.

Sözleşmeli ve geçici personel pozisyonlarında istihdam edilenlerin memur kadrolarına atanmaları Kanunla yapılabilecek bir işlem olup, bahse konu kanunun kapsamında hangi personelin yer alacağı ve böyle bir kanunun ne zaman yürürlüğe konulacağı, Kanun koyucunun takdirinde bulunmaktadır.”

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.