logo yeni

MEMURUN BORÇ YÜKÜ ARTIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Birimi tarafından TÜİK ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri üzerinden yapılan çalışmaya göre, eşi çalışmayan, çocuklu ve ortalama bedelli kirada oturan bir kamu emekçisinin “insana yakışır bir yaşam için” yapması gereken en az harcama tutarıyla karşılaştırıldığında ücreti bu seviyenin yaklaşık yarısına denk geliyor.       

Yapılan araştırmada, yüksek enflasyon, ağır vergiler ve artık sıradanlaştırılan zamlarla, ücretleri insana yakışır bir yaşam sürme seviyesinin yarı yarıya altında kalan kamu emekçileri asgari düzeyde bir yaşam sürdürebilmek için borçlanmak zorunda kalıyor.

 TÜİK verilerinden derlenen araştırmaya göre, aylık 2 bin 647 TL’ye denk düşen harcama seviyesine sahip olabilmek için ortalama ücretli, kirada oturan bir kamu emekçisinin yaklaşık bin 620 TL borçlanması gerekiyor. Kamu emekçisi ya bu borcu yüklenerek hakkı olan bir yaşamı sürdürebiliyor, ya da yoksulluk sınırı olarak da adlandırılan bu seviyenin altında bir yaşam sürmek zorunda kalıyor.

Borçlanmadan yaşamak mümkün değil

Borçlanmaması halinde sadece ücreti ile bir kamu emekçisi;

*Gıda ve içecek harcamalarına 337 TL harcayabiliyor, günlük bu harcama 4 kişilik bir aile için 11 TL olarak gerçekleşebiliyor. 

*Giyim ve ayakkabı harcamalarına günlük sadece 2 lira ayırabiliyor. 

*Artık tümüyle paralı hale getirilen eğitim ve sağlık hizmetlerine bütçesinden günlük sadece 1 lira ayırabiliyor. 

*İstanbul’da yaklaşık yüzde 50’lik zamma ulaşan ulaşıma, kamu emekçisinin günlük ayırabildiği tutar ise sadece 2 lira. 

Çalışanların borç yükü artıyor

Sürekli borçlanmaya sürüklenen emekçiler, 5 yıllık borçlanma grafiğinde en fazla borçlanan kesim oldu. Aylık ücreti 1,000-2,000 TL aralığında olan emekçiler, 5 yılda %18 artan borç yükleriyle en çok borçlananlar listesinin başında yer aldı. 

Araştırmaya göre, ailesini geçindirmek zorunda olan bir kamu emekçisinin maaşı, zorunlu bir diğer tüketim olan konut, elektrik gaz harcamalarından sonra gıda harcamalarına bile yetişememekte, sağlık, eğitim, ulaşım gibi zorunlu maliyetleri için ise borçlanmak zorunda bırakılmaktadır.  

Borçlandırma özendiriliyor

Araştırma, giderek tamamı ile serbest piyasaya açılan gıda, eğitim, sağlık, ulaşım, barınma gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında dahi yetersiz kalan ve enflasyona karşı yenik düşen ücretlerde telafiye gidilmek yerine, ekonominin lokomotif güçlerine dönüştürülen ve o yönde desteklenen bankalar kanalı ile borçlandırmanın özendirildiğini gösteriyor. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.