logo yeni

ADAY MEMURUN NAKİL YASAĞI ŞİMDİLİK SÜRECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Devlet Memurları Kanununa göre istihdam edilerek en az bir yıl ve en çok iki yıl adaylık hükümlerine tabi tutulan memurların, bu süre içerisinde başka kurumlara nakline izin verilmemektedir.

Görülen bir davada, aday memurun naklen atanmasını yasaklayan hükmün Anayasaya aykırı olduğunu değerlendiren Zonguldak İdare Mahkemesi, söz konusu Kanun hükmünün iptali istemi ile Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Konuyu gündemine alan ve ilk incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi,  657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 54 üncü maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “…ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” ibaresinin iptaline karar verilmesi istemini, başvuruda bulunan Mahkeme’nin yetkisiz olduğu gerekçesiyle reddetti.

Anayasa Mahkemesinin bu kararı, aday memurların nakline ilişkin söz konusu hükmün,  başka bir davanın görülmesiyle ilgili olarak, Anayasaya aykırılık iddiasıyla yeniden Anayasa Mahkemesine gönderilmesine engel teşkil etmemektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.