logo yeni

SGK'YA TABİ OLANLARIN TEDAVİ GİDERLERİ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışmakta ve emekli olan kişilerden sağlık hizmetleri için çeşitli şekillerde katılım payı kesilmekte ve fark alınmakta, ayrıca, bu katılım payı ve fark; devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastaneler için farklılık göstermektedir.

Bu sebeple, Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi olan emekli veya çalışan bir kişi için aynı tedavi uygulandığında, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ya da özel hastanelerde ödenecek rakam, Faruk ÇELİK’in cevaplaması istemiyle soru önergesi haline getirilmişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik’in imzasıyla gelen cevapta, Sağlık Uygulama Tebliği’nin ilgili maddeleri uyarınca; SGK’na tabi olan emekli ve çalışan bir kişi için aynı tedavi uygulandığında, yataklı ve ayakta tedavilerde alınan katılım payı tutarları ve ilave ücret oranları şöyle yer aldı.

SAĞLIK HİZMET SUNUCULARI

KATILIM PAYI

İLAVE ÜCRET

Devlet Hastaneleri

5 TL

Yok

Kamu Üniversite Hastaneleri

5 TL

Yok

Vakıf Üniversite Hastaneleri

5 TL

%90

Özel Hastaneler

12 TL

%30-90

Cevabi yazıda özel ve resmi tüm hastanelerin istisnai sağlık hizmetleri ve otelcilik hizmetlerinde Kurumun ödeyeceği tutarın 3 katı kadar ilave ücret alabilmekte olduğu belirtildi.

Ayrıca Sigorta ve emeklinin ödeyeceği rakamın yapılan tedavi, başvurulan branşlara ve yapılan işlemlere göre değiştiği ifade edildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.