logo yeni

AÖF MAĞDURU MEMURLAR HAKLARINI ARIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Açık Öğretim Fakültesinde bütünleme sınavlarının kaldırılmasının, AÖF öğrencisi olan kamu çalışanlarının da mağduriyetine sebep olması nedeniyle, bu duruma tepki gösteren Türk Büro-Sen, hafta sonu Ankara’da eylem yaptı.

Açık Öğretim öğrencilerine ve AÖF’de öğrenim gören memurlara destek vermek için düzenlenen ve İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Fatma Nur SERTER’in de katıldığı eylem, geniş katılımla gerçekleşti.

Hem okuyup hem de çalışarak, çalışma hayatında ilerlemeye çalışan kesimden kamuda istihdam edilmekte olan binlerce memurun, Anadolu Üniversitesi’nin uygulamaları ile mağdur olduğunun, kamu görevlilerinin elinde bulunan diplomaların Görevde Yükselme Sınavında dikkate almadığının, keyfi uygulamalar ile hakların gasp edildiğinin de dile getirildiği eylemde yapılan konuşmalarda şu hususlara da vurgu yapıldı:

“Açık Öğretim Fakültesi örgün olarak yükseköğrenim görme imkânı bulunmayanlar için önemli bir imkân sağlamakta,  hem okuyup hem de çalışmak durumunda kalan binlerce öğrenci bu imkân sayesinde onlarca yıldır diploma sahibi olmaktadır. Belirtilen kesimin içerisinde kuşkusuz ki kamu hizmeti gören memurlar önemli bir yer tutmaktadır”

 “9 Ekim 2011 tarihinde yayımlanan Açık öğretim Fakülteleri Öğretim ve Sınav Yönetmeliği değişikliği ile, kredili sisteme geçilmiştir. Yine Anadolu Üniversitesi YÖK’ün tüm üniversitelerde bütünleme sınavı açılsın kararına rağmen bütünleme sınavını kaldırılmıştır. Böylelikle Açık öğretim öğrencileri sınav hakkından yoksun dönem uzatmak zorunda bırakılmakta,  zaman ve maddi kayıplara uğramaktadırlar”

“Söz konusu üniversite, öğrencilerin muaf olduğu derslerden tekrar sorumlu olması gibi mantıki ve hukuki gerekçelerden uzak bir uygulamayı yönetmelik çıkararak yürürlüğe koymuştur”

Eyleme katılan İstanbul Milletvekili Fatma Nur SERTER de yaptığı konuşmada, Anadolu Üniversitesi’nin AÖF öğrencilerine yönelik yapmış olduğu eşitsizliğe ve adaletsizliğe vurgu yaparak, bunun büyük bir haksızlık olduğunu belirterek şunları söyledi: “Açık Öğretim öğrencilerinin bütünleme hakkının ellerinden alınmış olması eğitimde fırsat eşitliğinin ihlalidir. Bu kararın yapılacak sınavların getirdiği maddi yükten kurtulmak amacı taşıması ise, YÖK’ün öğrenciler üzerinde uyguladığı ayırımcılığın göstergesidir. Çalışarak eğitimlerini sürdüren ve çeşitli zorluklara katlanarak eğitim gören Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, bu uygulama ile “zenci” ilan edilerek, hakları ellerinden alınmıştır” 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.