logo yeni

“TAM GÜN”DEN KAÇANLAR GERİ DÖNER Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

“Tam Gün Yasası” düzenlemeleri nedeniyle kurumlarından ayrılan öğretim üyelerinin geri dönmesinin sağlanmasına yönelik tedbirler konusunda değerlendirmelerde bulunan Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU, bakanlık memurları tarafından yürütülen çalışmalar konusundaki açıklamanın Salı günü Başbakan tarafından yapılacağını belirtti.

“Tam Gün Yasası” düzenlemeleri nedeniyle, ücretsiz izin alarak ya da istifa ederek üniversitelerinden ayrılmış olan öğretim üyelerinin geri dönmelerini istediklerini ifade eden ve öğretim üyelerine yönelik yeni düzenlemeler yapılacağını söyleyen MÜEZZİNOĞLU; "Kurumlarında daha çok mesai sarf etmeleri, kurumlarının dinamiklerine daha çok katkı sağlamaları adına mesai sonrasındaki saatlerde de gene kurumlarında ek mesai yapabilmelerime ilgili çalışmaları tamamladık. Bunu Sayın Başbakanımız Salı günü inşallah grupta deklare edecek. Bizim hocalarımız bir değerdir. Bu değerden Türk milleti olarak, ülke insanımızın tamamı istifade etmeli. Uluslararası boyutta da talep olursa üniversitedeki yönetim kurulunun izniyle gerek yurtiçi kurumlarda belirli zamanda çalışmalarına izin verilebilir. Bu tamamen üniversite yönetim kurullarının izniyle olacak. Bir de o kurum dışarıdaki ihtiyacı olan hocalarımızla da sözleşme yapabilmeli. Yani hocanın kurumla bir bağlantısı yok ama kurumun o hocaya ihtiyacı var ve o ihtiyacını giderebilmek için yine kurumlarımız, üniversitelerimiz yönetim kurullarıyla dışarıdaki hocalarımızla sözleşme yapabilmeli." dedi.

Muayenede hoca farkı konusuna da değinen Sağlık Bakanı,  "Parası olan hocaya gidecek, parası olan şuraya gidecek değil. Hocanın yapması gereken bir ameliyatsa hocanın yapması gereken bir müdahaleyse benim imkanı olmayan vatandaşım da bu hocanın veya bu kurumun hizmetlerinden istifade edecek" diye konuştu.

Öte yandan, yapılan çalışmalarla tam gün yasasının esnetileceği ve düzenlemeler içerisinde şu hususların da olacağı iddia ediliyor:

-Üniversite hastanelerindeki öğretim üyeleri tam gün çalışacak, ancak saat 17.00'den sonra aynı hastanede özel hasta bakılabilecek.

-Öğretim üyeleri gece hasta muayene edebilecek.

-Öğretim üyeleri, ihtiyaç duyulduğunda özel hastanelerde de ameliyatyapabilecek.

-Acil, yoğun bakım, kalp, kanser gibi hastaların muayenesinde hoca farkı alınmayacak.

-Üniversite hastanesine sevksiz gelen hasta, doçent ya da profesöre muayene olmak isterse fark ödeyecek.

 

 

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.