logo yeni

REKTÖRÜN SERBEST TİCARET YAPMASI UYGUN MUDUR?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bir üniversiteye atanan rektörün, aynı zamanda özel bir şirketin müdürü olarak serbest ticaret faaliyetinde bulunduğu iddiaları Meclis gündemine taşındı.

Konuyu gündeme getiren CHP Eskişehir Milletvekili Kazım KURT, verdiği soru önergesinde; “Rektör atamaları önce öğretim görevlileri arasında yapılan seçim daha sonra YÖK incelemesi ve son olarak da Cumhurbaşkanlığının incelemesi sonucu atama olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle rektör olarak atanacak kişinin bu koşulları taşıyıp taşımadığı birkaç kanalla incelenmektedir. Tüm rektörlerle ilgili bu değerlendirmeler sadece Hacettepe Üniversitesi ile ilgili olarak yapılmamıştır...” diyerek, bazı soruların Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından cevaplandırılmasını istedi;

1) Yükseköğretim kurumlarının kadrolarında bulunan öğretim elemanlarının hangi koşullarda serbest ticaret faaliyeti yapabileceklerini açıklar mısınız?

2) Yükseköğretim kurumlarından başka yerlerde çalışan öğretim üyelerinin hangi görevleri alamayacağını açıklar mısınız?

3) 7.12.2011 tarihinde rektörlük görevine atanan, Sayın Abdullah Murat Tuncer’in 7.12.2011 tarihinde, “ABC Sağlık Hizmetleri ve Ticaret Ltd. Şti.” müdürü olarak çalıştığı, ticaret yaptığı ve şirketin büyük ortağı olduğu doğru mudur?

4) Bu doğru ise, 657 sayılı Yasanın 28. maddesi, 2547 sayılı Yasanın 36. maddesi, Yükseköğretim Kurumları Yönetici Öğretim Elamanları ve Memurları Disiplin Yönetmeliği 11. maddesi ile Türk Ceza Yasası 259.maddesi dikkate alınarak Sayın Abdullah Murat Tuncer’in rektör olarak atanması yasal mıdır?

5) Bu açıklamalar doğrultusunda, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Sayın Abdullah Murat Tuncer'in rektörlüğü keenlemyekün (yok) hükmünde değil midir?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.