logo yeni

MİLLİ EĞİTİMDE SANSÜR İDDİALARI İÇİN ÖNERGE

Aktif . Yayınlanma mansethaber

CHP İstanbul milletvekili Sezgin TANRIKULU ve arkadaşları, Milli Eğitim Bakanlığı’nın sansür uyguladığı ve öğretmenleri baskı altında tuttuğu iddialarıyla ilgili olarak Meclis Araştırması önergesi verdi.

Müteahhit mantığı

Önergenin gerekçesinde, bir ülkenin gelişmesi ve dünya da söz sahibi olabilmesi için yurttaşların iyi bir eğitim alması büyük bir önem taşıdığı belirtilerek, “Müteahhit mantığı ile okulları sadece bina ve ders araçlarından ibaret sanan iktidar, öğretmenlerin, devlet memurlarının ve idarecilerin mesleki anlamda kendilerini geliştirmelerine fırsat vermemektedir.” denildi.

Kitabı okumadan sansür

Gerekçede, siyasal iktidarın kendi ideolojisini eğitim alanında dikte ettirmeye ve bunu ileri demokrasi adı altında, demokratik bir talepmiş gibi meşrulaştırmaya çalıştığı, Milli Eğitim’de yaşanan kitaplara sansür ve müdahalelere de hemen her gün bir yenisini daha eklediği iddia edilerek şöyle devam edildi:

Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilköğretim okullarında okutulacak 100 Temel Eser arasında saydığı, Jose Mauro de Vasconcelos’un “Şeker Portakalı” kitabı kimi idareciler tarafından sakıncalı bulunabilmektedir. Aynı Şekilde John Steinbeck’ın ‘Fareler ve insanlar’ adlı kitabında bazı bölümlerin “ahlaki olmayan-müstehcen” bulunması nedeniyle kitabı öğrencilerine ödev olarak veren öğretmen hakkında soruşturma açılması söz konusu olmuştur.

Eğitim sistemimiz adına utanç verici bu olay bir yana, kitabı incelemeye alan Milli Eğitim Müdürü’nün kitabı okumadığı ancak ilgili kısmı okuduğunu belirtmesi ise daha da üzüntü verici bir durumdur. Öte yandan, İstanbul Bahçelievler’deki Yenibosna Necip Fazıl Kısakürek Lisesi’nde Tarih Öğretmeninin öğrencilere önerdiği Amin Maalouf’un Semerkant kitabı da “şikayeti üzerine” inceleme konusu olmuş, kitabı öneren öğretmen hakkında yapılan veli şikayetleri üzerine soruşturma açılması gündeme gelmiştir.

"Yunus Emre’de sansüre uğradı"

Gerekçede ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ders kitaplarında Ünlü halk ozanı Yunus Emre şiirlerinin bile sansüre uğradığı, Onuncu Sınıf edebiyat kitabında yer alan ilahi türündeki şiirinin 8 kıtadan 7 kıtaya indirildiği, dokuzuncu sınıflarda okutulan ders kitabındaki ünlü Şair Cahit Külebi’nin ‘Hikaye’ adlı şiirinden bir dizenin silinerek yerine üç nokta konulduğu, Edip Cansever’in, lise dördüncü sınıflarında okutulan ders kitabında yer alan “Masa da Masaymış. Ha” isimli şiirinin sansürlendiği ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın dokuzuncu sınıf Türkçe kitabındaki Melih Cevdet Anday’ın “Rahatı Kaçan Ağaç” şiirinin bir dizesindeki “Tanrı” kelimesi “Allah” olarak değiştirildiği iddia edildi.

TANRIKULU ve arkadaşları “Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşanan bu sansür ve yasaklar ile öğretmenlere açılan haksız soruşturmaları titizlikle araştırması ve bunları ortadan kaldıracak tedbirleri belirlemesi gerekmektedir.” diyerek Meclis Araştırmasını açılmasını talep ettiler.  

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.