logo yeni

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI BUNLARI SÖYLEMİŞ OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ’in, naklen tayin edilen müftülerle ilgili olarak kullandığı iddia edilen ifadeler Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili İhsan ÖZKES tarafından soru önergesine konu edilen iddialar, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’a soruldu.

Milletvekili ÖZKES önergesinde, Afyon’un Sandıklı İlçesi’nde 09-14 Aralık 2012 tarihinde düzenlenen İl Müftü Yardımcıları Semineri’nde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ’in naklen tayin edilen kimi müftülerle ilgili olarak; “‘Biz adamları bulundukları yerden alıyoruz. Bunlarla çalışmak istemiyoruz. Fakat ne yazıktır ki adamlar mahkemeye gidiyorlar, mahkemeleri etkiliyorlar, ondan sonra gerisin geri yerlerine dönüyorlar. Utanmaz adamlar Diyanetin her türlü umre-hac ve yurtdışı gibi nimetlerinden mahrum bırakıyoruz. Kurulan komisyonlara almıyoruz. Adam yerine koymuyoruz. Utanmaz adamlar gitmiyorlar hala çalışıyorlar” şeklinde konuştuğunun iddia edildiğini ifade etti.

Önergede, konuya ilişkin olarak Başbakan tarafından şu sorulara cevap verilmesi istendi.

1. Bu iddialar doğru mudur?

2. İddialar doğru ise; Diyanet İşleri Başkanı böyle bir konuşma yaparak haksızlıkla naklen tayine maruz kalanların adalet aramasını hangi hakla ayıplamakta ve tehdit etmektedir?

3. Hak aramayı, hakkım savunmayı emreden, hatta haksızlık karşısında susanları dilsiz şeytan sayan yüce dinimizle ilgili kurumun başkanının kurum memurları hakkında böyle bir konuşma yapıp yapmadığı konusunda araştırma yapılmış mıdır veya yapılacak mıdır?”

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.