logo yeni

TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ YENİDEN YAPILANIYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Bilim, Sanayi  ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan “Patent Haklarının Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’ın imzasıyla Meclise sunuldu.

Tasarı ile Türk Patent Enstitüsünün yeniden yapılandırılması ve patent haklarına ilişkin yeni düzenlemeler yapılması hedefleniyor.

4 Daire Başkanlığı iptal ediliyor

Tasarıyı kamu personeli açısından incelediğimizde, mevcutta yer alan Enformasyon, Dokümantasyon ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı, İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanı, Endüstriyel Tasarımlar Dairesi Başkanı ve Uluslararası ilişkiler Dairesi Başkanı kadrolarının iptal edilmek istendiğini görüyoruz.

Bu kadrolarda halen çalışmakta olan personelin ise tasarı ile şahsa bağlı olarak ihdası düşünülen (4) adet müşavir kadrosuna atanmasının ve eski ücretleri ile yeni ücretleri arasındaki farkında tazminat olarak ödenmesinin planlandığını görmekteyiz.

Yeni Daire Başkanlıkları kuruluyor

Kanun Tasarısı ile iptal edilecek daire başkanlıklarının yerine Yenilik ve Tanıtım Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Tasarımlar Dairesi Başkanlığı ile Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığının kurulması planlanıyor.

Marka uzmanı, patent uzmanı ihdas ediliyor

Ayrıca, tasarı ile  kurumun ilerleyen günlerdeki personel ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla 140 adet marka ve patent uzman, uzman yardımcısı kadrosu ile (6) adet avukat kadrosu ihdas edilmesi düşünülüyor.

Tasarıya ulaşma için tıklayınız…

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.