logo yeni

MESAİ SAATİ DIŞINDA HASTANEYE GİDENLERİN SAYISI AZALTILMAK İSTENİYOR

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Mesai saatleri dışında hastanelere giden hastalardan 2-3 kat fazla katılım payı alınmasının, bu saatlerde hastanelere gidenlerin sayısında azalmaya sebep olacağı ve oluşan yığılmaların önüne geçileceği düşünülüyor.

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından gerçekleştirilen "Tıp ve Sağlık Bilimlerinde Öncelikli Sorunlar ve Çözüm Önerileri Çalıştayı"nın sonuç raporu açıklandı.  Sağlık Bakanlığı'na da sunulan raporda, üniversite hastanelerinde tam gün çalışmanın esas olduğunun belirtildiği Raporda, hastaların gereksiz şekilde mesai sonrasına yığılışını önlemek için, mesai sonrası müracaat eden hastaların mesai içi ödediklerinin 2-3 katı kadar kuruma katılım payı ödemeleri istendi.

Raporda yer alan önerilerden bazıları şöyle:

Mesai saati dışında fazla katılım payı ödensin    

Üniversite Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri'nde mesai sonrası sunulan sağlık hizmetlerinden fark alınmasının sağlanması ve hastaların gereksiz şekilde mesai sonrasına yığılışını önlemek için, mesai sonrası müracaat eden hastaların mesai içi ödediklerinin 2-3 katı kadar kuruma katılım payı ödemelerine ilişkin düzenleme yapılması önerildi.

Mesai sonrası çalışacak personele ek ödeme yapılsın

Mesai sonrası sağlık hizmeti sunan akademik personele, mesai içi ürettiği hizmetin nicelik ve niteliğine uyan bir oranda elde edilen gelirlerden ek ödeme yapılması; mesai dışı elde edilen gelirlerin vergi, kurum payı ve mesai dışı gelire katkıda bulunan diğer personele yapılacak ödemeler düşüldükten sonra geri kalan kısmının öğretim üyesine ödenmesinin sağlanması istendi.

Akademik personel, üniversite dışında da hizmet versin

Üniversite senatosu ve yönetim kurulu tarafından izin verilen akademik personelin, üniversite dışında alanıyla ilgili hizmetleri, kurumlarıyla hizmet anlaşması yapmış kuruluşlarda verebilmesinin; sunulan hizmetle ilgili ödemelerin, akademik personelin döner sermayesine yatırılmasının; mesai dışı elde edilen gelirlerin, mesai içi tavan sınırlamalarına tabii tutulmamasının sağlanması önerildi.

Sözleşmeli akademik personel istihdam edilsin

Yükseköğretim kurumlarında kurumun ihtiyacına göre sözleşmeli statüde öğretim üyesi istihdam edilmesine imkan sağlanması ve hizmetine ihtiyaç duyulan akademik personelin sözleşmeli olarak çalıştırılabilmesi istendi.

Tam gün çalışma özendirilsin

Tam gün çalışmanın özendirilmesine devam edilerek, dünya örnekleri dikkate alınarak sınırlı çerçevede diğer esnek çalışma modellerine de ihtiyaç duyulan alanlarda kullanılmasına imkan sağlanması istendi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.