logo yeni

ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA İŞ İMKANI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, geçen yıl, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında işbirliği protokolü imzalandığına hatırlatarak, bu kapsamda kadınların sosyal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ile istihdamın artırılması çalışmalar planlandığını söyledi.

Şiddet mağduru kadınlara iş imkanı

Bu çerçevede, kadın konukevlerinde kalan ve şiddet mağduru kadınların, İŞKUR'un Toplum Yararına Çalışma Programı'ndan yararlandırılırken öncelikli gruplar arasında değerlendirilmesinin öngörüldüğünü belirten Çelik, İŞKUR'a yönlendirilen kadınların işgücü piyasasının ihtiyaçlarının da dikkate alınarak kurum hizmetlerinden yararlanmasının sağlanacağını da ifade etti.

Çelik sözlerine şöyle devam etti: ''2013 yılını kadın istihdamı yılı ilan ettik. Bu kapsamda iş ve meslek danışmanlarımız, kadın konukevlerini ziyaret edecek ve oralardaki kadınlarla birebir görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin ardından konukevlerinde kalan kadınlardan çalışabilir durumda olanlar öncelikle işe yerleştirilecek. Herhangi bir mesleği olmayan kadınlar ise meslek kurslarına yönlendirilecek. Biz, en önce konukevlerinde kalan kadınları işe yerleştirmek istiyoruz. Sosyal açıdan problem yaşayan kadınların kendi ayakları üzerinde durmalarını, kendi ayakları üzerinde daha onurlu bir hayat sürmelerine istiyoruz. Bununla ilgili İŞKUR, tüm çalışma il müdürlüklerine yazı gönderdi ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM) ile irtibata geçmelerini istedi. ŞÖNİM olmayan illerde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ile görüşülerek, iş ve meslek danışmanlarının konukevlerinde kadınlara danışmanlık hizmeti vermesi sağlanacak.''

İş ve meslek danışmanı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş ve meslek danışmanlarının, öğrencilerin meslek seçimleri ile İŞKUR'a kayıtlıların iş bulmalarına, mesleki uyum problemlerini gidermelerine, mesleki becerilerini geliştirmelerine, mesleklerini ve işlerini değiştirmelerine yardım ettiğini ayrıca, iş ve meslek danışmanlarının da işverenleri bilgilendirdiğini, taleplerinin karşılanması için yardım ettiğini belirtti.

İş ve meslek danışmanlarının İŞKUR'a kayıtlı tüm iş arayanlara ve işverenlere daha etkin hizmet verebilmeleri amacıyla her bir danışmana iş arayan ve işveren portföyü oluşturulduğunu anlatan Çelik, danışmanların portföy yönetimi yoluyla hizmet sunacaklarını bildirdi. Çelik, ''Her işsizin ve işverenin bir danışmanı olmasını sağlamak istiyoruz'' dedi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.