logo yeni

GÜVENLİK HİZMETİ ALIM İHALESİ İDDİLARI MECLİSE TAŞINDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Manisa milletvekili Sakine ÖZ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner YILDIZ’ın cevaplaması istemiyle EÜAŞ Van İşletme Müdürlüğünün yaptığı güvenlik hizmeti alım ihalesindeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

ÖZ’ün önergesinde yer verilen iddialar şöyle:

“Taşeron usulle çalıştırma, ülkemizin acilen çözülmesi gereken emek sorunlarından biridir. Bir süre önce EÜAŞ Van İşletme Müdürlüğü, “güvenlik hizmeti alım ihalesi” açmış, önce en yüksek teklifi veren firmaya bu ihale verilmiştir. Firmaların itirazları üzerine, Kamu İhale Kurumu devreye girmiş ve en düşük teklifi veren İDA Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. adlı şirket ihaleyi kazanmıştır.

Bahse konu şirket, ihalede belirtilen sayıdaki 43 güvenlik görevlisiyle, EÜAŞ Van İşletme Müdürlüğünün güvenlik hizmetini sağlayacak elemanlarını 14 Ocakta işletme müdürlüğüne naklettiğinde büyük bir sorunla karşılaşmıştır.

İddialara göre; “EÜAŞ İşletme Müdürü, kendilerine AKP İl Başkanlığından 43 kişilik bir liste verildiğini ve partinin listesi dışında kimsenin güvenlik işinde çalıştırılmayacağını” belirtmiştir. Bunun üzerine, İDA Güvenlik Müdürü, İŞKUR’a başvurmuş ve işçilerin İŞKUR tarafından EÜAŞ’a gönderilmesini talep etmişse de, başvurusu dikkate alınmamıştır. Sonuçta; İDA Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. ihaleyle aldığı güvenlik hizmetine başlatılmamıştır.

Basında, “AKP Van milletvekilinin, İl Başkanlığı’ndan ve Erciş İlçe Teşkilatından bazı isimlerin bu taşeron işine karıştıkları, ihale süreçlerine siyasi yoldan müdahale ettikleri” iddiası uzun süre gündemde kalmıştır.

Bu iddialara göre;

1)EÜAŞ Van İşletme Müdürlüğünün ilk “güvenlik hizmet alım ihalesi” sonucunda, en yüksek fiyatı veren firmaya bu ihalenin verilme gerekçesi nedir?

2)İtirazlar sonucunda ihaleyi kazanan İDA Güvenlik Hizmetleri, işçilerini belirtilen tarihte işletmeye getirmesine rağmen hizmete neden başlayamamıştır?“

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.