logo yeni

İNSAN HAKLARINA AYKIRI UYGULAMAYA DAVA AÇILDI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

PTT Genel Müdürlüğünün,  dağıtım hizmetlerinin daha etkin olarak yürütülmesi gerekçesiyle, 07.03.2013 tarih ve 1746 sayılı Genelgesi ile uygulamaya koyduğu "Cihet İyileştirme Sistemi" mahkemelik oldu.

Proje, dağıtıcı personelin internet üzerinden GPS cihazlarıyla izlenmesi, çalışıp çalışmadıklarının ve nerelere gittiğinin tespit edilmesini amaçlıyor.

TürkBu uygulamanın insan haklarına aykırı olduğunu, kişinin özel ve aile yaşamına müdahale olduğunu düşünen Türk Haber-Sen, uygulamanın iptali için dava açtı.

Türk Haber-Sen, PTT Genel Müdürlüğünün "dağıtıcıların konum bilgilerinin alınarak harita üzerinde izlenmesi, dağıtıcıların günlük olarak dağıtım cihetine çıkmadan önce GPS cihazlarını alarak dağıtıma çıkmalarının sağlanması, dağıtım cihetinde GPS cihazlarını yanlarında bulundurularak çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi, dağıtım dönüşünde ise şarj cihazına takılmasının sağlanması” ibareleri taşıyan 07.02.2013 tarihli ve 1746 sayılı işleminin iptali ve iptal kararı verilinceye kadar yürütülmesinin durdurulması istemi ile Danıştay'a başvuruda bulundu.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.