logo yeni

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İŞİ BİLENLERE DEVREDİLMELİ”

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Meclis Genel Kurulunda konuşan Ankara Milletvekili Zuhal TOPÇU, MEB uygulamalarını eleştirerek, Millî Eğitim Bakanlığının işi bilenlere devredilmesini ve sürekliği olan bir Bakanlığa dönüştürülmesini temnni ettiklerini söyledi.

Konuşmasında Millî Eğitim Bakanı Nabi AVCI’ya eleştiriler yönelten Milliyetçi Hareket Partisi Ankara Milletvekili Zuhal TOPÇU, MEB’in personel uygulamalarıyla ilgili olarak şu ifadeleri de kullandı:

Eş durumu tayinleri ile yer ve alan değişikliği

Eş durumu tayinleri için topluma çıkıp şirin görünmeye çalışırken, pek çok öğretmen eş durumu tayininde bilgisayarlarını açtıklarında şöyle bir yazıyla karşılaştılar: İliniz sınırlarında alanınızda öğretmen eksiği olmadığı için tayin başvurunuz kabul edilmemiştir.

"Alan değişikliği" dediniz, işi karmaşık hâle getirdiniz. Bugün okullarda, alan değiştiren pek çok öğretmenler atandığı alan ile ilgili olarak hiçbir hizmet içi eğitimden geçirilmeden bir hafta gibi bir sürede görevine başlamakta ve öğretmen öğrenci gözünde ve kendi dünyasında zor anlar yaşamaktadır.

Son yaptığınız yer değişikliğinden dolayı, bugün ülkemizde pek çok okul dönem ortasında öğretmensiz duruma düşmüştür.

Ücretli öğretmenler

Son yapılan yer değişiklikleri ile iller öğretmen açıklarını kapatabilmeleri için belediye hoparlöründen öğretmenler anonsu geçilmektedir, sanki yatmakta olan bir hasta için kan aranıyormuş gibi.

Aldığınız ücretli öğretmenlerin hangi alanlarda olduğunu biliyor musunuz Sayın Bakan? Pedagojik formasyonları var mı, incelediniz mi, bu mu sizin eğitim anlayışınız? Geleceğimizin teminatı olan yavrularımız için ehil olan, pedagojik formasyon almış, atama bekleyen pek çok öğretmen adayınıza niçin bu çocukları emanet etmiyorsunuz? On bir yıllık iktidarınız boyunca, öğretimi, yöneticiyi ciddi anlamda itibarsızlaştırmaya çalıştınız. Eğitimciliği "üç ay yaz tatili olan yan gelip yatma mesleği" olarak tanımladınız. 

Unutmayın Sayın Bakan, siz de bir eğitimcisiniz, öğretmenlik, sadece sınıfa girip çıkmaktan ibaret olmayan bir meslektir, öncesi ve sonrası da olan bir iştir.

Eşi işe eşit ücretten öğretmene faydası olmadı

"Eşit işe eşit ücret." dediniz. Her ne hikmetse, öğretmen bu yasadan nasibini almamıştır. Bugün, öğretmen, okulunda beraber çalıştığı memurundan dahi daha düşük ücret almaktadır. Bu mudur sizin öğretmene vaat ettiğiniz değer?

YÖK ve rektör atamaları

YÖK, uygulamaları ve çözüm önerileriyle çökmüş, hantal bir kurum hâline dönüşmüştür toplum nezdinde, özellikle akademik camiada güvenirliği kalmamıştır. Rektör ve dekan atamalarında akademisyenlerin görüşleri ve kararları dikkate alınmamıştır.

Öğretmenlik mesleğinin kariyer olması

2005 yılında Öğretmen Kariyer Basamakları Yönetmeliği getirdiniz. Öğretmenliği bundan böyle kariyer mesleği hâline getirdiğinizi beyan ettiniz, bir daha ses çıkmadı, sadece okullarda öğretmenlerin aralarını açtınız bu uygulamayla çünkü uzman ve başöğretmen olarak atadığınız öğretmenlerle bu unvanı almayan öğretmenler arasında görev farkı bulunmamaktadır, sadece maaş farkı olmuştur. Siz, bu unvanı almayan bir öğretmen gibi düşünün kendinizi, nasıl bir tepki verirdiniz?

Okul yöneticilerine ceza

Yöneticileri beceriksizlikle suçladınız ve bunların okulları için cansiperane çalışıp okullarını ayakta tutma uğraşlarında ödül yerine cezalar yağdırdınız.  Bunlar yetmezmiş gibi son bir yönetici yönetmeliği çıkardınız. Ama yanlışlarla dolu bir yönetmeliktir bu. Sayın Bakan, sanki başka bir bakanlık hazırlamış gibi üzerinde tekrar düşünülerek revizyona  gidilebileceğinden bahsediyorsunuz. Bugüne kadar sürdürdüğünüz bu yöntemi yönetici atama yönetmeliğinde de görüyoruz "Biz yaptık, oldu." anlayışı. Bu anlayış, sizi toplum nezdinde güvenilmez ve komik duruma düşürüyor, lütfen dikkat ediniz.

Diğer önemli sorunlar

Rehber öğretmen açığının kapatılması, Üniversitelerdeki talep edilmeyen açık kontenjanların talep edilebilir yeni bölümlerle değiştirilmesi, gibi konuların üzerinde durulması çok önem arz etmektedir.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.