logo yeni

TCDD PERSONELİ ERKEN EMEKLİ OLABİLECEK VE YÜKSEK İKRAMİYE ALABİLECEK

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Özel şirketlerin demiryolu alt yapısı inşa etmesine ve demiryolu alt yapısını kullanabilmesine, demiryolu tren işletmeciliği yapabilmesine imkan tanıyan “Türkiye Demiryolu Ulaştırmasının Serbestleştirilmesi Hakkında Kanun Tasarısı”, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı, TCDD personeline erken emekli olma ve yüksek ikramiye alma imkanı da sağlıyor.

Kanun Tasarısına göre;

Demiryolu alt yapı ve tren işletmeciliği farklı kurumlar tarafından yürütülecek

-Demiryolu altyapı işletmeciliğinin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından

-Demiryolu tren işletmeciliğinin, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi tarafından

yürütülecek.

Özel şirketler de tren işletebilecek

Kamu tüzel kişileri ile ticaret siciline kayıtlı anonim şirketler de demiryolu alt yapısı inşa edebilecek ve bu alt yapıları kullanabilecek. Ayrıca, demiryolu tren işletmeciliği de yapabilecek.

Yeni bağlı ortaklık oluşturuluyor

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünün bağlı ortaklığı şeklinde oluşturulan Devlet Demiryolları Taşımacılık Anonim Şirketi, demiryolu tren işletmeciliğine ilişkin faaliyetleri yürütecek ve 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine tabi olacak.

Bağlı ortaklık personeli kurum içinden devredilecek

Bağlı ortaklık için; 1 adet genel müdür, 3 adet genel müdür yardımcısı, 1 adet teftiş kurulu başkanı, 1 adet I.hukuk müşaviri, 8 adet daire başkanı ve 1 adet basın müşaviri olmak üzere 15 adet yeni kadro ihdas edilecek.

TCDD Taşımacılık AŞ’de görev yapacak diğer personel ise, TCDD’de tren işletmeciliğine ilişkin birimlerde görev yapmakta olan personelin devriyle karşılanacak.

Emekli olacak personele fazla ikramiye ödenecek

TCDD'de halen çalışmakta olan memur ve 399 sayılı KHK II sayılı cetvele tabi sözleşmeli personelden, emekli aylığı almaya hak kazanmış olanlar,  yüksek emekli ikramiyesi almak suretiyle erken emekli olabilecek.

Bu personelin, Kanunun yürürlüğe gireceği tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunması halinde, emekli ikramiyesi;

a) Yaş haddinden emekliliğine bir yıldan daha az süre kalanlar hariç olmak üzere, yaş haddinden emekliliğine en fazla üç yıl kalanlar için yüzde 25,

b) Yaş haddinden emekliliğine üç yıldan fazla beş yıldan az kalanlar için yüzde 30,

c) Yaş haddinden emekliliğine beş yıl ve daha fazla kalanlar için yüzde 40,

fazlasıyla ödenecek.

Emekli aylığı bağlanması Şartlarına 2013 yılı sonuna kadar kavuşacaklara, bu hakkı kazanacakları tarihten itibaren bir ay içinde emeklilik başvurusunda bulunmaları halinde emekli ikramiyeleri yüzde 40 fazlasıyla ödenecek.

Çıkacak Kanuna göre emeklilik başvurusunda bulunacak olanlar, emeklilik tarihi olarak daha sonraki bir tarih gösteremeyecek, emekliliğini herhangi bir şarta bağlayamayacak ve geri alamayacak.

Bu kapsamda emekli olanlar, emekli oldukları tarihten itibaren beş yıl geçmedikçe TCDD’de ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de yeniden istihdam edilemeyecek.

Kanun Tasarısı metni için tıklayınız...

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.