logo yeni

10 YILLIK HİZMETİN KARŞILIĞI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Mahkeme kararıyla emekli ikramiyesi almaya hak kazanan Saim Gür’e, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 20 kuruş ikramiye çıkardı. Bununla da yetinmeyerek 4 kuruş da gecikme faizi ödendi. 

SSK Denizli Şube Müdürlüğü’ndeki “raportörlük” görevinden 14 Aralık 1981 tarihinde yöneticileriyle anlaşmadığı için istifa eden, daha sonra SSK’lı olarak çalışan Gür, 1 Şubat 1982 tarihi itibariyle de emekli oldu. Gür emekli maaşı almaya başladı, ama emekli ikramiyesi alamadı. Yıllar sonra istifa ederek ayrıldığı için alamadığı emekli ikramiyesinin peşine düşen Gür, SGK’nın talebini reddetmesi üzerine konuyu yargıya taşımış, Ankara 5. İdare Mahkemesi Gür’e ikramiye ödenmesine karar vermişti.

Mahkeme kararı

Mahkeme konuyla ilgili olarak, ““Öte yandan, 5434 sayılı Kanun hükümleri uyarınca, emekli ikramiyesi ilgiliye bağlanan emekli aylığı esas alınarak belirlenmektedir. Emeklilik memuriyet statüsünün değişmesine neden olan ayrı bir statü olduğundan, bu statünün başlangıcı da aylığın bağlandığı tarih olduğu gibi emekli aylığı da, ödenecek ikramiyenin bir unsuru ve ölçüsü olup, emekli aylığı belirlendikten sonra buna göre ikramiye ödenmektedir.

Bu nedenle; davacının yoksun kaldığı zarar, emekli aylığının bağlandığı tarih itibariyle oluştuğundan dolayısıyla emekli ikramiyesinin emekli aylığının bağlandığı tarihteki katsayılar üzerinden hesaplanması gerekmektedir.

Açıklanan nedenlerle dava konusu işlemin iptaline, emekli ikramiyesinin dayalı idarece hesaplanarak başvuru tarihi olan 23. 08. 20] 0 tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesi isteminin kabulüne” şeklinde karar verdi.               

Soru önergesi

CHP Milletvekili Oktay Ekşi soru önergesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e durumu iletti. Önergeye gelen cevapta “Saim GÜR’ün toplam 10 yıl 5 ay hizmetinin karşılığında her tam yılına (10 tam yılına) ve Ankara 5 inci İdare Mahkemesince verilen 29.06.2012 tarihli karar esas alınmak suretiyle emekliye ayrıldığı tarihteki katsayılar uygulanarak hesaplanan 0,20.-TL emekli ikramiyesi ile yine mahkeme kararı uyarınca başvuru tarihi olan 23.08.2010 tarihinden ödeme tarihine kadar hesaplanan 0,04.-TL yasal faizi tutarı ödenmek üzere ilgili adına tahakkuk ettirilmiştir.” denildi.

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.