logo yeni

İŞSİZLER TYÇP’DEN 2013 YILINDA DAHA AZ MI YARARLANACAK?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) çerçevesinde, her yıl İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin Belediyeler, kamu kurumları ve okullarda çevre düzenlemesi, park-bahçe yapım gibi işlerde sigortalı olarak ve asgari ücretle çalıştırılmaktayken, ödenek gerekçe gösterilerek 2013 yılında projelerin başlatılmadığı ve yılın ikinci yarısında başlatılarak yerel seçimler öncesini de kapsamasının planlandığı iddia ediliyor.

Bu iddiaları Meclis gündemine taşıyan CHP Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere verdiği soru önergesinde “Bakanlığınız tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) her yıl İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin Belediyeler, kamu kurumları ve okullarda çevre düzenlemesi, park-bahçe yapım gibi işlerde çalıştırmasını öngörmektedir. TYÇP’den yararlanan işsizlerin sigortaları ve asgari ücret üzerinden maaşları Bakanlığınız tarafından karşılanmaktadır. Bu nedenle diğer İŞKUR Projelerine göre çok daha iyi şartlar sunan TYÇP’lere binlerce kişi başvuru yapmaktadır. Ancak her yıl ocak ayında başvurular alınıp en geç şubat ayında projeler hayata geçirilirken 2013 yılında çok sayıda İŞKUR İl Müdürlüğüne ‘Bakanlık Talimatı’ gerekçe gösterilerek İŞKUR Genel Müdürlüğünden ödenek gönderilmemekte, projeler başlatılamamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili AĞBABA, konuya ilişkin olarak Bakanı Faruk ÇELİK’in şu sorulara cevap vermesini istedi:

1- 2012 yılı Ocak-Şubat ayında başlatılan TYÇP sayısı kaçtır. Hangi illerde kaç işsiz bu dönemde TYÇP’den yararlanmıştır?

2- 2013 Yılı Ocak-Şubat aylarında kaç ilde TYÇP başlatılmıştır. TYÇP’lerden kaç işsiz yararlanmaktadır?

2- 2012 yılında toplam kaç TYÇP açılmıştır? Projelerin illere ve belediyelere göre ayrı ayrı dağılımı nasıldır? Her belediyenin çalıştırdığı işsiz sayısı ayrı ayrı ne kadardır?

3- Bakanlığınız tarafından TYÇP ödenekleri neden illere gönderilmemektedir?

4- Kamuoyunda; ödeneklerin geciktirilerek, yılın ikinci yarısında TYÇP’lerin başlatılmasının planlandığı, böylece 2014 yılı Mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi TYÇP’den yararlanan kişilerin oylarının alınmasının planlandığı dile getirilmektedir. Bu iddialar hakkında bakanlığınızın görüşleri nedir?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.