logo yeni

KİMLER MECLİSE GİREMEZ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekili Prof.Dr. Mehmet Sağlam kimlerin Meclise girişine tahdit konulduğunu açıkladı.

Satıcılar, dilenciler... 

İstanbul milletvekili Melda ONUR’un sorusu üzerine verilen cevaba göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi Güvenlik Yönetmeliği’nin 8. Maddesinin onuncu fıkrası, “Satıcılar, dilenciler, akıl hastaları, alkol ve uyuşturucu madde etkisinde olanlar, TBMM’de önceden eylem yapanlar veya eylem yapacaklarına dair haklarında istihbarat alınanlar ile devlet büyüklerine karşı önceden eylem yapmış olanlar yerleşke içerisine alınmazlar. Giriş yasağının kaldırılması ve milletvekillerinin yazılı talebiyle yerleşkeye girmesi istenmeyenlerin durumu Güvenlik Koordinasyon Kurulunda değerlendirilir” hükmünü haiz olduğundan, TBMM Güvenlik Koordinasyon Kurulunca, söz konusu hüküm çerçevesinde TBMM Yerleşkesine giriş yasağı kararı alınmaktadır.

311 yasaklı kişinin dağılımı

Sağlam tarafından milletvekiline gönderilen cevapta, Güvenlik Koordinasyon Kurulu kararları gereğince, haklarında TBMM Güvenlik Yönetmeliği’nin 8. maddesinin onuncu fıkrası hükmü uygulanan ziyaretçi sayısının 2013 yılı Şubat ayı itibarıyla 311 olduğu ve giriş yasağı uygulanan ziyaretçilerin listesinin, ziyaretçi kabul hizmetlerini gerçekleştirmekte olan Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığınca kayıt altında tutulduğu belirtildi.

Ayrıca giriş yasağı olan ziyaretçilerden 241’inin TBMM’de önceden eylem yapanlar veya eylem yapacaklarına dair haklarında istihbarat alınanlar ile Devlet büyüklerine karşı önceden eylem yapmış olanlar, 8’inin dilenci,  3‘ünün haklarında arama kararı olanlar, 30’unun psikolojik sorunlu olanlar ve 29’unun milletvekillerinin yazılı talepleriyle TBMM Yerleşkesine giriş yasağı konulan olduğu da ifade edildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.