logo yeni

ZİRAAT BANKASININ İSMİ DEĞİŞTİ Mİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’den Türkiye Cumhuriyetini temsil eden T.C. harflerinin kaldırıldığı iddiaları Türkiye Büyük Millet Meclisine taşındı.

Kütahya milletvekili Prof. Dr. Alim IŞIK tarafından Meclise taşınan iddiaların Başbakan yardımcısı  Ali BABACAN tarafından yanıtlanması istenirken, sessiz sedasız başlatılan bir kampanya ile “Türkiye Cumhuriyeti” kavramının Bankanın isminden çıkarıldığı ileri sürüldü.

Prof.Dr Alim IŞIK tarafından dile getirilen iddialar ve sorular:

Hükümetinizce “Türkiye Cumhuriyeti” kavramının Türk milletinin hafızasından silinmesine yönelik olarak Şimdiye kadar değişik alanlarda başlatılan bir kampanyanın, sessiz sedasız “Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası” isminden de çıkartılarak yürütüldüğü görülmektedir. Kamuoyunda ciddi endişe ve tepkiyle karşılanan bu uygulamalarınızla ilgili olarak;

1. 2002-2013 döneminde görev yapan AKP hükümetleri döneminde isimlerinden “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresi çıkartılan kamu kurum ve kuruluşları hangileridir?

2. Söz konusu isim değişiklikleri, hangi kurumlar için hangi gerekçelerle, ne zaman yapılmıştır?

3. Anılan dönemde yapılan isim değişiklikleri sonucunda yapılan tabela değişildiği vb. nedeniyle kurumlarca ne miktarlarda harcama yapılmıştır?

4. T.C. Ziraat Bankası isminden T.C. ibaresinin çıkartılmasının gerekçesi nedir? Bu değişiklik, kimlerin kararı ve oluru ile ne zaman yapılmıştır?

5. Anılan isim değişikliği nedeniyle Ziraat Bankasının kaç şubesinde tabela değişildiği yapılmış ve bu amaçla hangi kaynaklardan ne kadar harcama yapılmıştır?

6. Anılan bankanın isminden Türkiye Cumhuriyeti ibaresinin çıkartılmasında hükümetinizce başlatılan sözde açılım projesinin bir etkisi var mıdır?

7. Başka hangi kurum ve kuruluşlarda benzeri isim değişikliklerinin yapılması planlanmıştır?

8. Anılan konuya ilişkin hükümetiniz görüşü ve 2013 yılı programı nasıldır?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.