logo yeni

HASTALARI SOYMANIN YOLU “MUAYENE KATKI PAYI” MI?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kesilen “muayene katkı payı”nın yüksek olması ve bundan duyulan rahatsızlık Mecliste soru önergesine konu oldu.

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun ÇIRAY, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK’e vatandaştan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kamu ve özel sağlık kurumlarında kesilen muayene katkı paylarının aylık ve yıllık toplamlarını sormuştu.

Bakan ÇELİK tarafından soru önergesine verilen cevapta, 2012 yılında hastanelerde muayene olan vatandaşlardan alınan katkı payının 2012 yılında toplam 1 milyon 624 bin lira olduğu, 2012 yılında özel hastanelerin muayene katılım payının ise 508 bin lira  olduğu belirtildi.

Soru önergesine verilen cevaptan sonra bir değerlendirme yapan Milletvekili ÇIRAY,  “Sayın Faruk Çelik tarafından açıklanan ve vatandaşın cebinden alınan 2 milyar 132 milyon liranın sadece muayene katkı payı olduğunu, bunun içinde reçete, ilâç, protez ve ortezlerden, özel işlemlerden alınan katkı paylarının olmadığını, onları da hesap edersek bu rakam yılda 10 milyon lirayı bulur ki, 2002’de AKP iktidar koltuğuna oturduğunda vatandaşımız cebinden sadece 2,5 milyon lira ödüyordu” dedi ve “AKP hastaları soyuyor.”  ifadesini kullandı.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.