logo yeni

calisanlar2 copy

MUAYENEDE “HOCA FARKI”NA DÖNÜŞ

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU'nun, tamgün yasasından sonra istifa eden hocaların geri dönmesini sağlamaya yönelik çalışmalar yapılacağını açıklamasının ardından, farklı teklifler gündeme gelmeye başladı.

İstifa eden profesör ve doçentlerin hastanelere geri dönmesini sağlamak amacıyla dillendirilen formüllerin başında, "Profesör ve doçente muayene olmak isteyen hastanın, mesai saatleri dışında ek ücret ödemesine olanak tanıyan hoca farkı” sisteminin yeniden uygulanması yer alıyor.

Tamgün yasası ile uygulanması yasaklanan "hoca farkı" sistemine göre profesöre veya doçente muayene olmak isteyen hasta,  mesai saatleri dışında "fark ücreti" ödeyerek hizmet alabilecek.

“Hoca farkı” uygulamasının yeniden gündeme gelmesi çeşitli çevrelerin eleştirisine de neden oldu. Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Bayazıt İLHAN "Tamgün düzenlemesi ve sağlıkta dönüşüm programı dönüp dolaşıp vatandaşın cebine dayandı. İstifa eden profesörleri yurttaşın parasıyla geri döndürmektir bu. Hani vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmayacaktı. Hani doktorlar çok para kazanıyordu. Tamgün yasasından mağdur olan tüm sağlık çalışanlarının ücretleri kamu kaynaklarından karşılanmalı, ücretler kesinlikle emekliliğe yansımalı" dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.