logo yeni

calisanlar2 copy

KENTSEL DÖNÜŞÜM DAİRELERİ BÜROKRATLARA MI GİTTİ?

Aktif . Yayınlanma mansethaber

Özellikle dar ve orta gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak amacıyla kurulan Kent Konut tarafından kentsel dönüşüm projesi kapsamından yaptırılan konutlardan, Kocaeli Umurkent'te bulunanların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri tarafından satın alındığı iddiaları Meclis gündemine taşındı.

Konuyu Mecliste soru önergesine konu eden MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü TÜRKKAN, Kent Konut’un Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin gelir düzeyi yüksek üst düzey bürokratlarına hizmet eder hale geldiğini, Erenler-Cedit bölgesinde yaptırdığı Umutkent’in daha satışa bile çıkmadan nerdeyse tamamının Belediyenin üst düzey yöneticileri ve yakınları tarafından satın alındığı iddialarına değinerek; “Büyükşehir’in, Umutkent’¡ satışa çıkarmadan önce düzenlediği tanıtım toplantısının da ‘göstermelik’ olduğu ortaya çıkmış, toplantıda anlatılanlardan yola çıkarak Urankent’in satışa çıktığı ilk gün Kent Konut’a koşanlar, saat daha 08.15 olmasına rağmen ‘bitti’ yanıtını almıştır. Umutkent’in lüks dairelerinin bürokratlara ve yakınlarına çok kolay ödeme koşullarıyla 90-95 bin TL’ye satıldığı belirlenmiş, şimdiye kadar her projesinde banka kredisi kullandıran Kent Konut’ un, Umutkent’e girenlerden 15 bin TL peşin aldığı, ilk altı ayın sonunda 40 bin, ikinci altı ayın sonunda da 40 bin TL’lik senet yaptığı öğrenilmiş ve bu senetlerin zamanında ödenmediği de tespit edilmiştir.” dedi.  

Milletvekili TÜRKKAN İddialarla ilgili olarak İçişleri Bakanı Muammer GÜLER tarafından şu sorulara yazılı olarak cevap verilmesini istedi:

1-Kent Konut’un, Erenlere-Cedit bölgesinde yaptırdığı Umutkent’in daha satışa bile çıkmadan Büyükşehir Belediyesi’nin üst düzey yöneticileri tarafından kapatıldığı doğru mudur, doğru ise Büyükşehir’in daha önce bu dairelerin bir kısmını vereceğini açıkladığı bölgede arazisi kamulaştırılan hak sahipleri ne yapacaktır?

2-Belediyenin bürokratlarının Umutkent’i çok ucuza satın aldığı doğru mudur, Umutkent’i satışa bile çıkmadan kapatan üst düzey yöneticiler ve bürokratlar kimlerdir, görevleri nedir?

3-Şimdiye kadar her projesinde banka kredisi kullandıran Kent Konut, belediye bürokratları için neden böyle bir kolaylık getirmiştir?

4-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Umutkent’ i satışa çıkarmadan önce neden göstermelik bir tanıtım toplantısı düzenlemiş, toplantıda anlatılanlardan yola çıkarak Umutkent’ in satışa çıktığı ilk gün Kent Konut’a koşanlara saat daha 08.15 olmasına rağmen ‘bitti’ yanıtı verilmiştir?

5-Umutkent’in belediye üst düzey yöneticileri ve bürokratları tarafından kapatılması kentsel dönüşümün rantsal dönüşüme çevrilmesi anlamına gelmez mi?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.