logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİSİNE HAKARETE HAPİS CEZASI

Aktif . Yayınlanma mansethaber

İzmir Karşıyaka 2. Asliye Ceza Mahkemesi, seyyar tezgahta sattığı mallarını almak isteyen zabıtalara direnen iki kişiye “görevli memura direnmek ve hakaretten” hapis cezası verdi.

Mahkeme, seyyar satıcılardan sabıkası bulunan birinin cezasının hemen infaz edilmesini, diğerinin ise beş yıl denetime tâbi tutularak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Olay, 2012 yılında Karşıyaka’da minibüs duraklarının olduğu bölgede zabıta ve emniyet güçlerinin seyyar satıcılara müdahale etmesi sonrasında, seyyar satıcılık yapan iki kardeşin direnip taşkınlık çıkarmasıyla meydana gelmişti. Zabıta memurlarına saldırarak hakaret eden satıcılar, Zabıta Müdürünü’de elinden yaralamıştı.

Olaydan sonra gözaltına alınan seyyar satıcılar, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Yaklaşık olarak bir yıldır devam eden davada ikinci duruşmada çıkan karar sonucunda, iki seyyar satıcıya, memura “görevinden dolayı hakaretten” 1 yıl 5 ay 15’er gün hapis cezası verildi. Sanıkların mahkemedeki iyi halleri gözönüne alınarak altıda bir oranında indirilen ceza, ayrı ayrı 1 yıl 2 ay 17 gün hapis oldu.

2. asliye Ceza Mahkemesi ayrıca sanıkları, görevli memura görevinden dolayı direndikleri, eylemi birden fazla kişiyle yapmış olmaları, eylemi cam ve sopa gibi aletlerle işlemiş olmaları ve zincirleme suç nevinde gerçekleştirdikleri için 15’er ay hapis cezasına çarptırırken, bu ceza da iyi halden 12 ay 15’er güne indirildi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.